Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro!

Beata Malec-Suwara

publikacja 20.03.2020 18:20

Fundowanie posiłków, szycie maseczek, darmowa pomoc psychologiczna dla medyków, zakupy dla seniorów to tylko niektóre przykłady.

Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro! FB Grzegorz Gotfryd Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Marysieńki" w Szerzynach szyją maseczki ochronne dla placówek medycznych z gminy Szerzyny.

Pewnie widzieliście taki mem krążący w internecie o tym, że po raz pierwszy człowiek może uratować ludzkość nicnierobieniem. Siedźcie w domu i nie zepsujcie tego! Czy to jednak wystarczy? Na szczęście nie wszystkim. Wielokrotnie ludzie udowadniali, że w obliczu różnych tragedii potrafili się jednoczyć, solidaryzować i służyć sobie pomocą. W wielu wypadkach można to robić, nie wychodząc z domu.

Ogromnym powodzeniem cieszy się akcja „Ufunduj posiłek dla personelu medycznego w Nowym Sączu”. Sądeczanie wpłacają pieniądze na ten cel przez stronę zrzutka.pl. W ciągu 3 dni do akcji włączyło się blisko 100 osób.

"W Nowym Sączu lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni mają sporo pracy. Codziennie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłaszają się kolejni pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie objawy koronawirusa. Pokażmy personelowi medycznemu, że doceniamy ich trud i poświęcenie. Odciążmy ich w pracy i ufundujmy posiłek, aby jeszcze lepiej mogli skupić się na walce z wirusem. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na ten właśnie cel" - deklaruje Rafał Gajewski, inicjator akcji.

W Tarnowie siły połączyli psychologowie. Chcą pomagać lekarzom, pielęgniarkom, policjantom, strażakom, ale też sprzedawcom czy kasjerkom w radzeniu sobie z traumą związaną z pracą w warunkach epidemii koronawirusa.

20 specjalistów zadeklarowało chęć pełnienia bezpłatnych dyżurów dla wszystkich, którzy potrzebują takiego wsparcia. Aby nawiązać kontakt z którymś ze specjalistów wystarczy wejść na profil facebookowy "Psychoterepeuci razem dla służb".

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Marysieńki" w Szerzynach szyją maseczki ochronne dla placówek medycznych z gminy Szerzyny. Jak informuje wójt gminy Grzegorz Gotfryd, maseczki trafią do ośrodków zdrowia SPZOZ oraz już 100 sztuk otrzymał personel Przychodni Rodzinnej Cardea w Żurowej. Zachęca inne stowarzyszenia oraz ludzi dobrej woli do włączenia się do akcji. Jeden z mieszkańców Ołpin przekazał na ten cel dwie rolki flizeliny medycznej oraz materiału.

Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro!   FB Grzegorz Gotfryd Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Szerzyn już przekazały 100 sztuk maseczek ochronnych personelowi Przychodni Rodzinnej Cardea w Żurowej. Szyją kolejne. Materiału póki co nie braknie.

Tarnowianki także szyją maseczki ochronne. Na pomysł "Maski dla Tarnowa" wpadła Agnieszka Kawa, do niedawna dyrektor Centrum Sztuki Mościce. W poniedziałek grupa została założona na Facebooku, a już od środy zaczęły pojawiać się gotowe maseczki. Tylko dzisiejszego dnia było ich już 300. Akcję prowadzi Centrum Sztuki Mościce i Biuro Wystaw Artystycznych. Przy wejściu do obydwu placówek postawiono pudełka, do których można wrzucać wykonane własnoręcznie, wyprane i wyprasowane maski. Stąd trafiają do sterylizatorni.

Na stronach obu instytucji, jak i na fanpage'u Maski dla Tarnowa można znaleźć dokładne wytyczne dotyczące szycia masek, m.in. ich wymiarów, materiałów niezbędnych do ich zrobienia oraz sposobów wykonania.

Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro!   arch. Centrum Sztuki Mościce Pierwsza partia maseczek trafiła do Centrum Sztuki Mościce już w środę.

Agnieszka Kawa zapewnia, że nie będzie problemu z ich zbytem. Przyda się każda ilość. Maseczki ochronne zostaną przekazane m.in. do Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, Mościckiego Centrum Medycznego, Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowie, a także tarnowskich domów pomocy społecznej.

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie także sam produkuje maseczki. W szpitalnej szwalni powstaje ich codziennie ponad 200. Szyte są ze stuprocentowo hydroskopijnej bawełny z fizelinową wkładką, która działa dodatkowo jako filtr. Jeszcze 10 lat temu w szpitalu używano takich maseczek w czasie operacji i zabiegów, dziś będą stanowić barierę ochronną przed koronawirusem.

Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro!   arch. gminy Plakat gminy Łabowa.

Z inicjatywą szycia maseczek ochronnych dla personelu medycznego i pracowników służb mundurowych wyszła także wójt gminy Łabowa Marta Słaby i zachętę skierowała do pań z kół gospodyń wiejskich i członków klubów seniora. Każdemu, kto z tego terenu pragnie włączyć się w pomoc, pracownicy gminy dostarczą materiał do domu. Pomoc w pozyskaniu materiałów potrzebnych na ten cel zaoferował poseł Jan Duda.

Jeszcze więcej apeli pojawia się o pomoc seniorom w zrobieniu zakupów. Wiele osób taką zadeklarowało. Pamiętajmy jednak sami, żeby zadbać w tym względzie o swoich starszych sąsiadów czy członków rodziny. Trudno się dziwić seniorom, że boją się korzystać z pomocy osób, których nie znają. I pamiętajcie - dzwońcie:

Walka z koronawirusem jednoczy ludzi. Dzieje się dobro!   Kamil Giebał /Synaj.tv Synaj zachęca.