Sery – regionalne przysmaki

Anna Leszczyńska-Rożek

GN 28/2020 |

publikacja 09.07.2020 00:00

Białe, żółte, pleśniowe, twarogowe, miękkie, twarde, łagodne i ostre. Sery to niezliczona gama smaków i zapachów. W każdym kraju produkowane w nieco inny sposób są prawdziwymi smakołykami – dodatkami do posiłków i przekąskami.

Sery – regionalne przysmaki istockphoto

Jeśli robimy zakupy w sklepach sieciowych czy dyskontach, najczęściej z przyzwyczajenia kupujemy ten sam rodzaj sera. Żółtego w plastrach czy twarogu nie traktujemy jako produktu, którym można się zachwycać. To błąd, bo okazuje się, że i u nas świetnie funkcjonują małe, lokalne firmy rzemieślnicze produkujące sery, jakich nie znajdziemy w innych krajach. Warto więc zainteresować się regionalnymi specjałami. Znajdziemy je w pobliskich sklepach, na festiwalach regionalnych smaków czy w internecie.

Dobry, czyli jaki?

Dobre sery produkowane są z wysokiej jakości pełnotłustego mleka. Nie musi to być tylko mleko krowie. Do wyrobu serów wykorzystuje się też mleko owcze i kozie. W sklepach nie zawsze produkt wyglądający jak ser jest nim w istocie. W wielu marketach natrafimy na produkty seropodobne. Najczęściej zawierają one tłuszcze (np. palmowy), a na etykiecie nie znajdziemy słowa „ser”. Kupujemy wtedy na przykład „goudę”, która z serem tego typu nie ma nic wspólnego i warto mieć tego świadomość. Dobre sery mają też niezbyt intensywny kolor. Od jasnego, białego (twarogi) po lekko żółtawy. Wyrazisty żółty wpadający w pomarańcz kolor sera to znak, że zawiera on barwniki.

Co w takim razie w składzie powinien mieć dobry ser? Głównie mleko, bakterie, sól i podpuszczkę. Czasami zawiara też lizozym (ma właściwości bakteriobójcze), chlorek wapnia (poprawia krzepliwość mleka) czy annato (naturalny, pozyskiwany z owoców tropikalnej rośliny barwnik).

Dostępne jest 38% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.