Dożynki Działkowe u św. Wawrzyńca we Wrocławiu i pożegnanie proboszcza

Agata Combik

publikacja 09.08.2020 16:25

Odpustowe uroczystości w klaretyńskiej parafii pełne były wspomnień z ostatnich lat. Mszy św. towarzyszyły pachnące jabłka z pobliskich działek, rogaliki św. Wawrzyńca, a nawet... wiosło - dla o. Wojciecha Matuły CMF, który będzie odtąd pełnił swoją posługę w Łodzi.

Dożynki Działkowe u św. Wawrzyńca we Wrocławiu i pożegnanie proboszcza Agata Combik /Foto Gość To z pewnością jedne z pierwszych w tym roku dożynek w Polsce.

Przeczytałem kiedyś, że skoro św. Wawrzyniec zmarł w sierpniu, jest patronem żniwiarzy. I tak zrodził się rok temu pomysł zorganizowania dożynek działkowych - wyjaśniał proboszcz, dodając, że tuż obok parafialnego kościoła znajdują się tereny działkowe; większość parafian ma działki, pracuje na nich. Zapewne św. Wawrzyniec i im patronuje. Jego związek z plonami podkreślają różne powiedzenia, jak choćby przysłowie: "Na św. Wawrzyńca szykują się żeńce do wieńca".

Dożynki Działkowe, rogaliki św. Wawrzyńca, czas podziękowań

Foto Gość DODANE 09.08.2020

Dożynki Działkowe, rogaliki św. Wawrzyńca, czas podziękowań

Sumie odpustowej u św. Wawrzyńca we Wrocławiu przewodniczył o. Wojciech Matuła CMF - proboszcz kończący swoją posługę w klaretyńskiej parafii. Nie brakło słów dziękczynienia i wspomnień. Odpust połączony był z błogosławieństwem plonów z pobliskich ogródków działkowych.

więcej »

Ojciec Matuła zaprosił parafian do szczególnego naśladowania patrona w dwóch zwłaszcza wymiarach - służby ubogim i wiary. Wawrzyniec pełnił za życia funkcję swego rodzaju "jałmużnika papieskiego". Kiedy groziła mu śmierć, otrzymał propozycję ocalenia w zamian za wydanie kościelnego majątku. Zgromadził wówczas ubogich, których wspierał, i ich przedstawił jako "skarby Kościoła".

Ojciec Wojciech przypomniał, że parafianie podejmują - wzorem św. Wawrzyńca - różne inicjatywy na rzecz potrzebujących pomocy, jak choćby przekazywanie ofiar do "puszki dla ubogich" (z których opłacane są obiady dla dzieci, ostatnio dla dziesięciorga) oraz na Msze św. w intencji dusz cierpiących w czyśćcu.

- Święty Wawrzyniec to również wzór wiary - mówił, zauważając, że musiała być ona wielka, skoro pozwoliła przetrwać zadawane mu straszliwe cierpienia. - My także mamy pielęgnować wiarę i przekazywać ją następnym pokoleniom - zachęcał.

Parafianie przypomnieli rozmaite dzieła zainicjowane przez proboszcza w ciągu ostatnich 4 lat - od rozmaitych wyjazdów ministranckich i rodzinnych, rozgrywek sportowych, poprzez "parafialną lodówkę" czy żywą szopkę.

Wspomniane wiosło było darem od parafialnego chóru. Jego członkowie nawiązali do Łodzi, w której kapłan będzie odtąd pracował; życzyli mu opieki Matki Bożej "na morzach dusz ludzkich", pamięci o latach spędzonych we Wrocławiu - mieście nad rzeką - i "wypływania na głębię".

Każdy uczestnik odpustowej Mszy św. mógł skosztować specjalnych rogalików św. Wawrzyńca.

Instalacja kolejnego proboszcza - o. Aleksandra Bobera CMF - odbędzie się 6 września o 12.00.