Jesień targów

Jakub Jałowiczor

GN 34/2020 |

publikacja 20.08.2020 00:00

Kremy przeciwzmarszczkowe, trumny, granatniki przeciwpancerne – w Polsce organizowane są targi dosłownie wszystkiego. Czy branża przetrwa epidemię?

Pod koniec lipca w Gdańsku odbył się tradycyjny Jarmark Dominikański. Z powodu epidemii program kulturalny został ograniczony do wydarzeń kameralnych. Jan Dzban /PAP Pod koniec lipca w Gdańsku odbył się tradycyjny Jarmark Dominikański. Z powodu epidemii program kulturalny został ograniczony do wydarzeń kameralnych.

W Gdańsku zakończył się 760. Jarmark św. Dominika. Impreza nie odbywa się w hali, ale na ulicach, więc zachowanie norm sanitarnych było dość łatwe. Mimo to frekwencja była zauważalnie niższa niż rok wcześniej. Więcej wysiłku będzie wymagać przestrzeganie reguł podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Targi zbrojeniówki mają się odbyć we wrześniu, tak jak od początku zakładano. Pod koniec września mają także zostać zorganizowane Targi Wydawców Katolickich. Planowano je jak zwykle na okolice drugiej niedzieli po Wielkanocy, ale w tym roku z powodu pandemii okazało się to niemożliwe. Na jesień przełożono też wiele innych targów, które miały odbyć się wiosną.

Sukces bez sprzedaży

Co roku w Polsce odbywa się ok. 200 różnych targów (jeśli liczyć tylko te, które kontroluje międzynarodowy związek Centrex). Część przeznaczona jest dla zwykłych zwiedzających. Na innych wystawcy adresują swoją ofertę do klienta biznesowego. Do tej drugiej kategorii zaliczane są targi funeralne. Można na nich zobaczyć nowe modele karawanów i cmentarnych meleksów, urny z saszetką, do której można odsypać sobie trochę prochów na pamiątkę, kosmetyki do upiększania twarzy zmarłych czy nowoczesne piece do kremacji. Klientami nie są na ogół prywatne osoby, ale firmy pogrzebowe. Najdłuższą tradycją szczycą się poznańskie targi Memento, które w listopadzie odbędą się po raz 10. Organizatorzy zapraszają wyłącznie osoby z branży. Nieco większe jest kieleckie Necroexpo. W zeszłym roku pojawiło się na nim 105 wystawców z 11 krajów świata i 1,5 tys. gości. Imprezą dla specjalistów były również zeszłoroczne targi więzienne w Lublinie. Targami obrabiarek także zainteresowani są przede wszystkim specjaliści, ale tu liczba wystawców może być kilkakrotnie większa. W 2019 r. podczas Stom-Tool w Kielcach ofertę prezentowało ponad 600 przedsiębiorstw. Jak podkreślają organizatorzy targów, sukcesu nie mierzy się liczbą ekspozycji. Nieco ponad 100 wystawców na targach gazownictwa to wielkie osiągnięcie, bo to w zasadzie wszystkie firmy obecne na polskim rynku.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.