Na odsiecz medykom

Szymon Babuchowski

GN 47/2020 |

publikacja 19.11.2020 00:00

Można ich spotkać w blisko 300 szpitalach i w wielu innych placówkach medycznych w całej Polsce. Spieszą z pomocą wszędzie tam, gdzie trzeba odciążyć zapracowany personel. Wojska Obrony Terytorialnej są teraz na wojnie… z koronawirusem.

80 żołnierzy zapewniło ewakuację pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej SALUS w Kaliszu. Michał Niwicz /DWOT 80 żołnierzy zapewniło ewakuację pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej SALUS w Kaliszu.

Mierzą temperaturę, dokonują tzw. triażu, czyli wstępnej segregacji pacjentów, kierują ich ruchem, pomagają w wypełnianiu ankiet, a nawet pobierają wymazy. Dzięki ich pomocy wykwalifikowani pracownicy medyczni mogą zająć się najbardziej potrzebującymi pacjentami. – Traktujemy żołnierzy jak nasz personel – mówi Jolanta Prędkiewicz, naczelna pielęgniarka szpitala im. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie, w województwie lubuskim. – Bardzo pomagają nam w opiece nad pacjentami. Osobiście bardzo lubię opiekować się pacjentami geriatrycznymi, ale wiem, że jest to wyzwanie i nie każdy daje sobie z tym radę. Dzięki pracy lubuskich terytorialsów uniknęliśmy konieczności ewakuacji. Mimo iż zachowujemy reżim sanitarny, koronawirus wdziera się również do nas. Żołnierze są bardzo empatyczni i nie odmawiają pomocy w żadnym aspekcie.

Ludzie tego potrzebują

30 października był pierwszym dniem w niezbyt jeszcze długiej, bo czteroletniej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, w którym wszyscy żołnierze tej formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawienia się w swoich jednostkach. A wszystko dlatego, że przekroczyliśmy w Polsce próg 20 tys. zachorowań dziennie. Plany Ministerstwa Obrony Narodowej zakładały, że po dojściu do takiego punktu epidemii siły zbrojne zostaną bardziej zaangażowane w walkę z koronawirusem. I tak właśnie się stało. Do ponad 2,2 tys. żołnierzy WOT uczestniczących już wcześniej w antycovidowej operacji Trwała Odporność dołączyło aż 19,5 tys. kolejnych. Wszyscy przeszli specjalne szkolenia: medyczne, przeciwepidemiczne, poszerzali też swoją wiedzę z zakresu topografii wojskowej, której znajomość może okazać się bardzo przydatna podczas prowadzenia monitoringu kwarantanny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.