Średniowieczne piwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

md

publikacja 14.01.2021 21:10

Archeolog i historyk dr hab. Sławomir Dryja z Katedry Historii Nowożytnej Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII, kierownik Laboratorium Dziejów Kultury Materialnej, odtworzył recepturę białego piwa, produkowanego w średniowiecznym Krakowie.

Średniowieczne piwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Odkrywcą średniowiecznej receptury jest dr hab Sławomir Dryja, naukowiec i piwowar.

Piwo Krakowskie Białe to nazwa chroniona znakiem towarowym w formie czapki krakowskiej, która zamiast pawiego pióra ma gałązkę chmielu. Będzie produkowane według receptury odkrytej przez S. Dryję i odtworzonej na podstawie osadu ze ścian w piwnicach Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie.

Historia piwowarstwa to nie tylko obszar jego zainteresowań naukowych, ale również pasja i hobby. Wraz z grupą pasjonatów zakładał Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, ukończył w Pradze kurs piwowarski i odbył wiele praktyk w czeskich browarach. Efektem połączenia wiedzy historyka i piwowara jest program wskrzeszenia tradycyjnego krakowskiego piwa białego.

Tradycja jego warzenia sięga XIII w., z początkiem wieku XIX całkowicie zanikła. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego, ale także dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy UPJPII z Czechami (Výzkumný ústav pivovarský a sladařský w Pradze) już niedługo poznamy jego smak.

- Nasze piwo bardziej przypominać będzie klasyczny leżak pilzner, będzie miało piękną białą pianę, to też jest jego cechą charakterystyczną. Te piwa pszeniczne się fantastycznie pienią i ta piana jest trwała. Mam nadzieję, że taką uda nam się uzyskać. I charakterystyczny kolor, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Nie jest całkowicie białe, ale bardzo jasne i przejrzyste - tłumaczy S. Dryja.

Została już nawiązana współpraca z powstającym lokalnym browarem rzemieślniczym. Pierwsze warki pojawią się najprawdopodobniej w kwietniu.