Tego nie rozwiąże się po cichu

Katarzyna Matejek

publikacja 18.02.2021 11:20

Obchodzony 22 lutego Dzień Ofiar Przestępstw zainauguruje Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.

Tego nie rozwiąże się po cichu Katarzyna Matejek /Foto Gość Karolina Gargas przekonuje, że dobrze skoordynowana pomoc może w kilka tygodni rozwiązać poważny problem – jak było w przypadku pewnej seniorki napastowanej przez stalkera, którego w rezultacie udało się osadzić w więzieniu.

W ogólnopolskiej sieci pomocy, której patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości, uczestniczy Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która prowadzi 9 Punktów Pomocy Pokrzywdzonym na terenie diecezji: w Koszalinie, Szczecinku, Kołobrzegu, Sianowie, Darłowie, Białogardzie, Połczynie-Zdroju, Wałczu i Złocieńcu.

Specjaliści udzielają w nich pomocy osobom dotkniętym przestępstwem, świadkom przestępstw i ich najbliższym. Dotyczy to przestępstw przeciwko rodzinie i opiece (przemoc domowa, porzucenie, uchylanie się od alimentów), przeciwko mieniu (kradzieży, rozbojów), przeciwko wolności (groźby, stalking, pozbawienie wolności), przestępstw seksualnych, pobicia, zabójstwa, wypadków komunikacyjnych.

Zagrożeniem dla ofiar czynów zabronionych może być wykluczenie społeczne, negatywny wpływ na sytuację rodzinną i zawodową, poczucie osamotnienia. Projekt ministerialny kompleksowo zapobiega tym mechanizmom. – Zapewniamy wsparcie zarówno w odnalezieniu równowagi psychicznej, pomoc prawną – wyjaśnia Katarzyna Skuza, koordynator projektu. – Pokrzywdzeni mogą liczyć również na wsparcie finansowe: pokrycie kosztów kształcenia i opieki w placówkach publicznych, szkoleń i kursów zawodowych,  wypoczynku, dopłat do czynszu, dojazdów, zakup urządzeń i wyposażenia. Nadto otrzymać bony żywnościowe i towarowe.

Unikanie płacenia alimentów, przemoc domowa, seksualna, stalking – to najczęstsze powody wizyt w punkcie działającym przy centrali Caritas w Koszalinie. Pracująca w nim Karolina Gargas zauważa, że problemy rodzin dysfunkcyjnych nasila długotrwała pandemia. – To związane jest z tym, że ofiara spędza coraz więcej czasu w domu, a tym samym ze swoim katem – mówi koordynatorka.

Zdarzają się pokrzywdzeni, którym udaje się wyrwać z matni, jak kobieta, która wyprowadziła się od brutalnego partnera. – Z naszą pomocą znalazła schronienie, wynajęła stancję; po jakimś czasie wyjechała za granicę. Z pomocy prawnej skorzystała inna pani, która, żeby uciec z dwójką dzieci, zdecydowała się zmienić miasto, bo tam udało jej się znaleźć pracę – wymienia Anna Ilukowicz z punktu pomocy w Szczecinku. – To pozytywne historie, które pokazują, że warto pomagać takim osobom, bo coś naprawdę może się zmienić na lepsze.

Informacje o adresach, danych kontaktowych i dyżurach osób pierwszego kontaktu w punktach pomocy można znaleźć na stronie internetowej Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Dostępny jest również telefon całodobowy +48 532 460 213.

Szczegółowe informacje o programie pomocy osobom pokrzywdzonym dostępne są na stronie internetowej ministerstwa: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/