Sanktuaria po pandemii

Maciej Kalbarczyk

GN 20/2021 |

publikacja 20.05.2021 00:00

Sanktuaria są już otwarte, a biura pielgrzymkowe organizują pierwsze wyjazdy pątnicze. Obecnie miejsca kultu odwiedzają jednak głównie pielgrzymi indywidualni.

Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela utrudnia zamknięcie alberg na trasie Camino. east news Pielgrzymowanie do Santiago de Compostela utrudnia zamknięcie alberg na trasie Camino.

Praktycznie wszystkie miejsca kultu otwierają się wraz z luzowaniem obostrzeń epidemicznych w danym kraju. Z naszych informacji wynika, że sanktuaria w Lourdes i Fatimie już czekają na pątników. W czerwcu wysyłamy tam pierwsze grupy – mówi „Gościowi” Hanna Poreda-Drożdżak z Biura Podróży Misja Travel. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w kilku miejscach, które cieszą się dużym zainteresowaniem polskich pielgrzymów.

Lourdes

Podczas pierwszej fali pandemii w 2020 r. sanktuarium Matki Bożej w Lourdes zostało zamknięte. Trwała tam jednak modlitwa prowadzona przez kapłanów. Codziennie uczestniczyło w niej ok. 3 mln internautów. W tym roku w okresach wzrostu zakażeń COVID-19 sanktuarium było otwarte, ale ruch pielgrzymkowy ograniczono do osób mieszkających w promieniu 30 km od miasta. Na początku maja we Francji rozpoczęto pierwszy etap wychodzenia z kwarantanny. Wówczas do sanktuarium zaczęli docierać pielgrzymi z całego kraju. – Ostatnio w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przez sanktuarium przewinęło się ok. 3 tys. osób. Przyjechali m.in. z Paryża, Bordeaux i Lyonu. W najbliższym czasie przyjmiemy tysiąc żołnierzy, 400 osób z Misji Portugalskiej oraz 350 osób z Misji Filipińskiej. Na razie docierają do nas wyłącznie pielgrzymi z Francji – mówi „Gościowi” o. Krzysztof Zielenda, oblat Maryi Niepokalanej, kapelan w sanktuarium w Lourdes.

W mieście znowu odbywają się spacery śladami św. Bernadetty, a w bazylikach wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Tak jak wszędzie obowiązują standardowe obostrzenia: dystans, dezynfekcja i maseczki. W grocie objawień nie wolno dotykać skały, a kąpiel w pobliskich basenach jest zabroniona, można jednak nabrać stamtąd wody. Hotele i restauracje są już otwarte. – Od 9 czerwca wszystkie osoby posiadające zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 będą mogły swobodnie przejeżdżać przez granicę. Spodziewamy się, że wówczas dojdzie do większego napływu pielgrzymów spoza Francji. W tym czasie godzina policyjna będzie obowiązywała dopiero od 23.00, dlatego tradycyjne procesje z lampionami będą mogły odbywać się wieczorem, czyli o 21.00 – mówi o. Zielenda.

Dostępne jest 26% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.