Medytacja chrześcijańska

publikacja 24.01.2011 12:12

Gościem na czacie był benedyktyn z Tyńca, "specjalista" od medytacji chrześcijańskiej.

Medytacja chrześcijańska

 

[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże! Witam na czacie portalu Wiara.pl
[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: I zapraszam na kolejne spotkanie z Benedyktynami z Opactwa Tynieckiego. Dziś naszym gościem jest o. Jan Paweł Konobrodzki. Serdecznie witamy.
[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: Tematem przewodnim naszego spotkania będzie medytacja chrześcijańska.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Warsztaty medytacyjne relaksacyjne czy antydepresyjne – to kojarzy się z emocjami i szukaniem siebie. A św. Benedykt mówi o szukaniu Boga. Jak Ojciec rozwiązuje ten problem?

[21:02] <o_Pawel_Konobrodzki>: Umiejętność relaksowania swojego ciała jest dbaniem o równowagę. Mnisi dążą do harmonii ze sobą i światem zewnętrznym, i oczywiście z Bogiem.

[21:02] <ksiadz_na_czacie2>: Pytanie nurtujące mnie od lat. Dlaczego św. Benedykt zalecał przede wszystkim modlitwę w chórze, czyli wspólnotową, a długość prywatnej, po skończonych psalmach, uzależnił od decyzji opata?
[21:02] <ksiadz_na_czacie2>: Internautów proszę o pytania

[21:05] <o_Pawel_Konobrodzki>: "Liturgia" z greckiego znaczy wspólny czyn, jest to wydarzenie całej wspólnoty. Jest to nawiązanie do słów: "Gdzie dwóch albo trzech modli się w imię moje...".

[21:05] <~-antysalon>: Co jest celem ,istota medytacji?

[21:05] <aprylka>: Na czym polega medytacja chrześcijańska, co jest jej istotą?

[21:07] <o_Pawel_Konobrodzki>: Medytacja jest to uważne, przytomne, świadome obserwowanie, przyglądanie się temu co jest w chwili obecnej. Istotą medytacji chrześcijańskiej jest spotkać się z samym sobą i z Bogiem "w izdebce".

[21:07] <anuleczkas>: Czym różni się medytacja od kontemplacji ?

[21:09] <o_Pawel_Konobrodzki>: Dziś zamiennie używane pojęcia. Kontemplacja to "smakowanie, delektowanie się, zachwyt" z odkrycia, dostrzeżenia czegoś, czegoś co poznaję w medytacji.

[21:09] <Adim44>: Co medytacja daje człowiekowi?

[21:10] <o_Pawel_Konobrodzki>: Stawanie wobec samego siebie w prawdzie, większe zjednoczenie ze sobą i z Bogiem, wewnętrzna harmonia, większy pokój, ostrzejsze postrzeganie tego co tu i teraz.
[21:11] <o_Pawel_Konobrodzki>: Pozbywanie się jakichkolwiek „etykietek” czyli tego co wiem lub mi się wydaje w odróżnieniu od tego co rzeczywiste.

[21:11] <aprylka>: Od czego zacząć medytacją chrześcijańską, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z czymś takim do czynienia?

[21:13] <o_Pawel_Konobrodzki>: Czytaj teksty biblijne i próbuj dokładniej obejrzeć to o czym mówią. Inna metoda: powtarzaj słowo Jezus albo Marantha lub inne wybrane słowo z Biblii i zwiąż je z wdechem i wydechem, powtarzaj je w kółko i obserwuj co w tobie się wydarza, tak w trakcie mówienia jak i potem.
[21:14] <o_Pawel_Konobrodzki>: Myśl kieruj ku Chrystusowi.

[21:14] <renata155>: Czy medytacja zawsze powinna odbywać sie nad fragmentem tekstu? Medytacja słówek "Jezus" czyli serca jest mniej warta?

[21:16] <o_Pawel_Konobrodzki>: Można też medytować krajobraz, osobę, wydarzenie w którym brałem udział by jeszcze raz je obejrzeć i wyciągnąć wnioski. Medytować można jakikolwiek temat. Medytacja słówek nie jest mniej warta.

[21:16] <spamer>: Czy brak jedności z Bogiem w Eucharystii wyklucza poprawność medytacji chrześcijańskiej? Jeśli nie to jak bardzo ją utrudnia?

[21:18] <o_Pawel_Konobrodzki>: Chrystus może się objawić komu chce i kiedy chce (np. nawrócenie św. Pawła), jeśli pragniesz spotkać Go, On odpowie na twoje pragnienie, spotkać Go można nie tylko w Eucharystii.

[21:18] <ela_z>: Jak "zlikwidować" rozproszenia podczas medytacji? Od kogo pochodzą myśli bluźniercze w czasie medytacji?

[21:19] <o_Pawel_Konobrodzki>: Podczas medytacji i modlitwy ujawniają się nasze błędy, grzechy, przeżycia, których jesteśmy świadomi i nie jesteśmy świadomi, najtrudniej nam przyjąć to czego nie znamy lub nie pamiętamy z naszej przeszłości nie są to żadne demony, ani szatan, ale niszczące życzenia nieżyczliwych nam ludzi, nawet często pochodzące od bliskich.
[21:22] <o_Pawel_Konobrodzki>: Bywa też że sami jesteśmy ich autorami (nie życz drugiemu co tobie nie miłe). Takie myśli do nas wracają są rozproszeniem.
[21:24] <o_Pawel_Konobrodzki>: Medytacja pozwala je obejrzeć, wyciągnąć wnioski, i miłością Chrystusa można je zneutralizować. Nie igraj z ogniem nie igraj ze złem, bo cię ukąsi, od tego odchodź, trzymaj się Chrystusa.

[21:24] <~-antysalon>: Ważny jest cel spotkania, czy technika medytacji?

[21:25] <o_Pawel_Konobrodzki>: Zawsze spotkanie ze sobą w prawdzie i z Chrystusem jest najważniejsze, ku temu może prowadzić dosłownie wszystko.

[21:25] <~ola5255>: Jak ma się medytacja Chrześcijańska do Medytacji w innych tradycjach Religijnych.

[21:25] <paczka_dropsow>: Czy można czerpać z innych medytacji, np. z Buddyzmu? Jeśli tak to co?

[21:28] <o_Pawel_Konobrodzki>: Struktura jest bardzo podobna. Człowiek wierzący chce spotkać sie ze "swoim" Bogiem. A ponieważ Bóg jest jeden (główna prawda wiary) to ludzie medytujący na całej ziemi, modlą się do jednego i tego samego Boga.
[21:30] <o_Pawel_Konobrodzki>: Wyobrażenia o Nim są przeszkodą tak w chrześcijaństwie jak i w innych religiach, we wszystkich chodzi o spotkanie z Bogiem, a nie z Jego obrazem.
[21:30] <o_Pawel_Konobrodzki>: To co dobre w innych systemach religijnych i filozoficznych można przyjąć, choćby z tego tytułu, jak mawiał Mahatma Ghandi: "Wszystko co dobre jest chrześcijańskie".

[21:31] <Ka_>: Do czego przeszkodą są wyobrażenia o Bogu?

[21:32] <o_Pawel_Konobrodzki>: Jak masz uprzedzenia do kogoś to trudniej jest go "zobaczyć", takim jakim jest, a nie jakim mi się wydaje, stąd trzeba świadomie, przytomnie przyglądać się temu co jest, a nie temu co mi się wydaje (wyobrażenia).

[21:32] <podróżniczka>: Oglądałam film-dokument na temat praktyki medytacji Vipassany  stosowanych m. in. w więzieniach, nie tylko w Indiach. Praktyka polega na koncentracji na naturalnym oddechu. Czy Ojciec miał styczność z tą techniką, i jak tradycja chrześcijańska podchodzi do takich praktyk?

[21:34] <o_Pawel_Konobrodzki>: Modlitwa Jezusa jest związana z oddechem. Po owocach poznacie ich... Jeżeli praktyka oddechu daje dobre rezultaty to jest dobra.

[21:34] <ela_z>: Czy medytowanie (trwanie w zauważeniu) ''środka rąk'' czy słowa "tak" jest poprawne dla osób początkujących medytację? Czy te praktyki maja taki sam cel jak medytacje tekstu?

[21:36] <o_Pawel_Konobrodzki>: Lepiej zacząć od tekstu lub medytacji krajobrazu, przedmiotu... Choćby na krótko być świadomym tego co się ze mną dzieje, świadomym miejsca i procesów we mnie zachodzących. Ważne jest by zauważyć jak najwięcej.

[21:36] <~-antysalon>: Czy jest coś takiego jak „chrześcijańska joga"?

[21:39] <o_Pawel_Konobrodzki>: Jest. Są publikacje o jodze chrześcijańskiej.

[21:39] <renata155>: Czy można medytować w bezruchu lub chodząc? Można łączyć te dwa sposoby?

[21:39] <o_Pawel_Konobrodzki>: Tak.

[21:39] <paczka_dropsow>: Czy powinien być jakiś określony czas na medytację?

[21:40] <o_Pawel_Konobrodzki>: Sam go określ, czy to będzie 3,5,10 lub 20 minut, ważne jest żeby cię nic z niej nie wyrywało.

[21:40] <diana>: Czy medytacja chrześcijańska może być sposobem na kryzys naszej wiary, braku pokory wobec Boskiej woli?

[21:41] <o_Pawel_Konobrodzki>: Oczywiście, że tak.

[21:41] <jadwigaz>: Jak rozpoznać, że nasza modlitwa jest rozmową z Bogiem a nie z naszą wyobraźnią?

[21:44] <o_Pawel_Konobrodzki>: Na początku może być rozmową z moją wyobraźnią, On i tak w niej jest obecny "w Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy". Z czasem dostrzeżesz Go wyraźniej, nasza wyobraźnie nie stoi przeciwko Niemu.
[21:44] <o_Pawel_Konobrodzki>: W niej (wyobraźni) razem się spotykamy, ja i Jezus.

[21:44] <Mróweczka>: Czy medytacja może być „zwykłą" modlitwą? Czy może zastąpić codzienny pacierz?

[21:46] <o_Pawel_Konobrodzki>: Modlitwa jest spotkaniem, medytacja prowadzi do spotkania z Bogiem. Jeżeli pacierz nie prowadzi do spotkania z Bogiem, to medytuj lub znajdź inny sposób na spotkanie z Nim.

[21:46] <skot>: Czy codzienne obowiązki, trwanie w Bogu w nich, szukanie Go w drugim człowieku to też medytacja?

[21:48] <o_Pawel_Konobrodzki>: Tak. „Czy mnich prawdziwie szuka Boga ?" To jest główną troską św. Benedykta mówiącego o kandydatach wstępujących do klasztoru.

[21:48] <ela_z>: Czy są jakieś przeciwwskazania do medytacji ? Czy nerwica natręctw jest ewentualną przeszkodą czy można traktować w tym przypadku medytacje jako cos pomocnego w poznawaniu prawdziwych źródeł natręctw ?

[21:50] <o_Pawel_Konobrodzki>: Jeżeli umiesz poradzić sobie z natręctwami przez to że je obejrzysz i poznasz, to medytuj. Jeśli nie umiesz i nie potrafisz wchodzić w przestrzeń twoich natręctw ze spokojem i dystansem to jest to problem.

[21:50] <paczka_dropsow>: Co z uczuciami na medytacji? Czy należy je ignorować czy słuchać? Czy angażować w medytację?

[21:52] <o_Pawel_Konobrodzki>: Oglądaj je, przyglądaj się gdzie się „umiejscawiają" i jak przebiegają czyli obserwuj je. Bądź obserwatorem tego co się w tobie dzieje.

[21:52] <podróżniczka>: Połączenie medytacji z postem jest chyba jednym z najskuteczniejszych sposobów nawiązywania kontaktu z Bogiem?

[21:52] <o_Pawel_Konobrodzki>: ... z Bogiem i ze sobą !

[21:52] <diana>: Czy prawdą jest, że ćwiczenie jogi jest niezgodne z naszą wiarą? Jest to rodzaj medytacji, służący zdrowiu człowieka-więc niosący dobro?

[21:54] <o_Pawel_Konobrodzki>: Ćwiczenie jest ćwiczeniem, sport jest sportem, dorabianie ideologii do ćwiczeń i sportu jest jakimś wypaczeniem. To co przynosi zdrowie jest dobre, po co szukać dziury w całym, liczy się intencja.

[21:54] <~-antysalon>: Czy benedyktyni wzorują się na mnichach buddyjskich (Słynne spotkanie )?

[21:56] <o_Pawel_Konobrodzki>: Nie musimy, mamy własną tradycję medytacji i życia mniszego.

[21:56] <skot>: Zastanawiam się nad medytacją - trwaniem w obecności Boga w każdej chwili codzienności, w czasie kiedy się pracuje, je, przygotowuje posiłek dla męża, czy stoi w kolejce... Czy wtedy można mówić o medytacji takiej trochę dla niecierpliwych?

[21:58] <o_Pawel_Konobrodzki>: Tak - podobnie jest w naszej regule.

[21:58] <Gajowy01>: Proszę Ojca czy nam wszystkim nie zdarza sie medytować nieświadomie do czasu do czasu...tzn. być tu i teraz?

[21:59] <o_Pawel_Konobrodzki>: Medytujemy od dziecka, najpiękniej medytują dzieci gdy medytują cichną, są pochłonięci tym co oglądają, poznają (np. zabawka), robią to całym sobą. Jako dorośli mamy tę tendencję.

[21:59] <ksiadz_na_czacie2>: Na koniec dwa w jednym:

[22:00] <Ka_>: Czy te wszystkie techniki medytacyjne są dla człowieka bezpieczne?

[22:00] <kalina271>: Czy medytacja może być niebezpieczna?

[22:02] <o_Pawel_Konobrodzki>: Medytacja jest bezpieczna. Nasza nieumiejętność radzenia sobie z naszymi problemami: nieuświadomione wydarzenia z przeszłości, wszelkie traumy i to czego się boimy, jest problemem psychologicznym, a nie problemem techniki medytacji.

[22:03] <o_Pawel_Konobrodzki>: Tak jak pokora pozwala poznać prawdę o sobie, tak medytacja wprowadza w świętą przestrzeń prawdy. Niepokornym jest trudno poznawać prawdę, nie zależy to od medytacji, ale umiejętności przyjmowania prawdy o sobie.

[22:03] <ksiadz_na_czacie2>: Dziękujemy Ojcu za poświęcony nam czas. Jak widać temat jest ważny i sporo pytań zostało. Wniosek: Trzeba ponownie przyjąć zaproszenie na czat :)
[22:04] <ksiadz_na_czacie2>: Internautom za zainteresowanie i cierpliwość.
[22:04] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże wszystkim
[22:04] <ksiadz_na_czacie2>: Do zobaczenia na czacie Wiara.pl

[22:04] <o_Pawel_Konobrodzki>: Dziękuję serdecznie za wspólną rozmowę i do usłyszenia. O. Jan Paweł OSB

[22:04] <ksiadz_na_czacie2>: :)

[22:07] <o_Pawel_Konobrodzki>: Serdecznie zapraszam na stronę, http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pspo/, gdzie znajdziecie filmy z moim udziałem odnośnie tematu medytacji.
[22:10] <o_Pawel_Konobrodzki>: Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam

[22:12] <ksiadz_na_czacie2>: Pozdrawiam serdecznie