Życie duchowe i życie „w sieci”

publikacja 31.01.2011 07:55

Gościem na czacie był o. Joachim Zelek OSB

Życie duchowe i życie „w sieci”

 

Zapis czatu z dnia 30 stycznia 2011

 

[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże! Witam na czacie portalu Wiara.pl
[21:00] <ksiadz_na_czacie2>: To on zainicjował nasze spotkania z benedyktynami. Dziś sam zasiadł przy klawiaturze komputera, by odpowiadać na pytania internautów. Ojciec Joachim Zelek – serdecznie witamy.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Krótkie CV. Początkowo pracował w Wydawnictwie, księgarni, opiekował się ministrantami. W międzyczasie zajął się prowadzeniem i administrowaniem strony internetowej. To właśnie dzięki niemu ta strona dzisiaj może pochwalić się profesjonalnym wyglądem i funkcjonalnością.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Dwa miesiące temu utworzył serwis „Poważne sprawy, poważne odpowiedzi” dla wszystkich, a w szczególności młodych, zainteresowanych duchowością i tradycją benedyktyńską.
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Podczas spotkania na czacie kwestią kluczową będzie pytanie, czy w ogóle da się połączyć życie duchowe i życie „w sieci” – na bieżąco. Czy dzisiejszy człowiek potrzebuje takiej działalności duchownych?
[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Zapraszamy do rozmowy.

[21:01] <Joachim_Zelek_OSB>: Witam serdecznie wszystkich!!!

[21:01] <ksiadz_na_czacie2>: Ks. Artur Stopka napisał niedawno w komentarzu redakcyjnym, że Kościół podchodzi do Internetu jak „pies do jeża”. Czuje się Ojciec bardziej „psem”, czy bardziej „jeżem”?

[21:04] <Joachim_Zelek_OSB>: Faktycznie, diagnoza ks. Stopki jest bardzo słuszna. Widać to na stronach zakonów benedyktyńskich. Sprawa Internetu, zajmowania się stronami we wspólnotach jest bardzo świeża - ludzie jeszcze nie wiedzą jak do tego podejść.
[21:05] <Joachim_Zelek_OSB>: Czuję się bardziej „odważnym psem”, który śmiało podchodzi do „jeża”, mając pełną świadomość tego, że są kolce.

[21:05] <ksiadz_na_czacie2>: Dlaczego zamiast mówić o szansach, ludzie Kościoła częściej mówią o zagrożeniu, jakim jest Internet?
[21:06] <ksiadz_na_czacie2>: Internautów proszę o pytania.

[21:07] <Joachim_Zelek_OSB>: Zagrożenia najłatwiej wypunktować. Podobnie jest z człowiekiem, każdy punktuje wady, natomiast tych dobrych stron często nie zauważa.

[21:07] <johann>: Czy widzi ksiądz więcej zagrożeń czy pożytku z Internetu?

[21:07] <Joachim_Zelek_OSB>: Pół na pół.

[21:08] <paczka_dropsow>: Czy można powiedzieć że Internet może być miejscem pre-ewangelizacji? Czy raczej nie jest to możliwe bez spotkania „face to face”?

[21:10] <Joachim_Zelek_OSB>: Spotkanie twarzą w twarz jest niezastąpione, jednak często z powodu odległości musimy skorzystać np. z wygody e-maila, czy też komunikatora.
[21:10] <Joachim_Zelek_OSB>: Uważam że XXI wiek i najbliższe lata sprawią, że będzie to miejsce pre-ewangelizacji (na chwilę obecną ta forma dopiero kiełkuje).

[21:10] <Opti>: Internet jest przekaźnikiem informacji, takim telefonem, co Ojciec sugeruje dalej, po nawiązaniu kontaktu?

[21:12] <Joachim_Zelek_OSB>: Jeżeli to możliwe, kontakt osobisty, jeżeli nie - proponuję regularne rozmowy.

[21:12] <Webmaster>: Jak wiadomo Internet jest bardzo obszernym źródłem. Czy nie ma Ojciec czasem wrażenia że też dzięki temu może to być dobra „reklama” kościoła w świecie?

[21:13] <Joachim_Zelek_OSB>: Jak najbardziej. Sam z tego korzystam (np. dzisiejsza rozmowa na czacie).

[21:13] <hiob>: Czy nie ma zagrożenia, że młode pokolenie kapłanów, już wychowane na komputerach, będzie spędzać zbyt wiele czasu w sieci? Jak to jest regulowane we wspólnotach zakonnych?

[21:15] <Joachim_Zelek_OSB>: Fakt - jest to zagrożenie, sam to odczuwam. W klasztorze regulowane jest to przez przełożonych, oni czuwają nad „dawkowaniem” Internetu.

[21:16] <ivana>: Czy Kościół podążając za nowinkami technologicznymi - Internetem chce w ten sposób ewangelizować młode pokolenie?

[21:17] <Joachim_Zelek_OSB>: Tak. Jest to niezwykle ważne narzędzie, zaznaczam - tylko narzędzie - dotarcia do młodych.

[21:17] <paczka_dropsow>: A czy Kościół będzie potrafił odnaleźć się w specyficznym języku internautów? Szybkim, skrótowym, symbolicznym? Czy nie boi się ojciec, że będzie to wyglądało trochę tak.. pociesznie... ? :)

[21:20] <Joachim_Zelek_OSB>: Niestety, dopiero aktualne pokolenie duchownych przystosowuje się do tego „slangu”. Myślę, że nie będzie problemu z językiem i nie będzie to wyglądało pociesznie.

[21:20] <mohair>: Jak ojciec podchodzi do rodzącej się w Internecie konkurencji dla chrześcijańskiego Boga w postaci chociażby Latającego Potwora Spaghetti, czy Niewidzialnego Różowego Jednorożca?

[21:22] <Joachim_Zelek_OSB>: Zarówno serwis PSPO, blog Ojca Leona, i inne strony, do których „przylepiają się” ateiści, to niezwykle ciekawe doświadczenie.
[21:23] <Joachim_Zelek_OSB>: Jeżeli chodzi o tę konkurencję, nie boję się, musimy robić to, co do nas należy, nie możemy się na nikogo oglądać.

[21:23] <johann>: Czy Kościół ma jakąś strategię na ewangelizację przez Internet?

[21:26] <Joachim_Zelek_OSB>: Jak już było wspomniane wcześniej, jest to świeży temat w Kościele, strategia kiełkuje i nabiera kształtów. Jej podstawą jest przekaz - w sposób jak najjaśniejszy -Tradycji, Objawienia i wyjaśnienie rodzących się nurtów, które mogą stanowić zagrożenie.
[21:27] <Joachim_Zelek_OSB>: Nazwę to roboczo Apologetyką internetową.

[21:27] <aprylka>: Jak przez Internet zaprowadzić do Boga? - proszę o krótką receptę specjalisty ;)

[21:29] <Joachim_Zelek_OSB>: Na pewno przez łącza nie dotrzemy do Pana Boga, Pan Bóg nie jest Wielkim Adminem. Do Boga dochodzimy poprzez sakramenty, modlitwę, wewnętrzne zjednoczenie itd. Tak jak pisałem, Internet jest narzędziem, które może to ułatwić...

[21:29] <kratka>: Internet to zdecydowanie duży krok nauki do przodu; czy uważa Ojciec, że we współczesnym świecie ciągle istnieje szansa na osiągnięcie pełnej harmonii między światopoglądem naukowym i religijnym?

[21:31] <Joachim_Zelek_OSB>: Zarówno Kościół jak i Nauka cały czas dążą do tej jedności. Uważam że Internet jest jednym z „kroczków” w kierunku zjednoczenia.

[21:31] <johann>: Jak ulepszyć portale religijne aby ściągnąć więcej ludzi?

[21:35] <Joachim_Zelek_OSB>: Aktualnie jest wielkie zapotrzebowanie na jasne i klarowne wyjaśnienie pewnych kontrowersyjnych spraw, jak np. aborcja, antykoncepcja, skąd zło itp. (stąd idea serwisu PSPO). W taki sposób ulepszyłbym portale religijne, plus o dobry marketing.

[21:35] <ksiadz_na_czacie2>: Dwa w jednym:

[21:35] <spamer>: Co jakiś czas na czat przychodzą ludzie z pytaniem: „Czy jest ksiądz...?” czy sądzi Ojciec że stały dyżur księdza na czacie ma sens??

[21:35] <~niejadalne oślątko>: Internet stał się tak powszechny, że ludzie usilnie poszukują w sieci księdza, zamiast w konfesjonale. Czy nie uważa Ojciec tego za zagrożenie? Co by Ojciec doradził ludziom, którzy mylą czat z prawdziwą rozmową z księdzem? :)

[21:38] <Joachim_Zelek_OSB>: Ksiądz na czacie to bardzo dobry pomysł. Jednak czat, blog i inne formy wirtualnego komunikowania się to miejsce, gdzie ludzie są bardzo odważni. Często aż za bardzo, w „realu” człowiek jest inny.
[21:39] <Joachim_Zelek_OSB>: Dlatego ostrzegam przed taką formą „fałszu” (bo na czacie ksiądz mnie nie widzi). Radziłbym najpierw porozmawiać „w realu”, a dopiero, jeżeli jest taka możliwość, na czacie, przez e-mail, czy też komunikator. Sakrament pojednania - tylko w konfesjonale. Nie ma internetowej spowiedzi.

[21:40] <paczka_dropsow>: A czy Ojca zdaniem proponowanie, by odmawiać wspólnie modlitwę na czacie jest jakimś pomieszaniem z poplątaniem? Czy raczej czymś co należy wprowadzić?:)

[21:41] <Joachim_Zelek_OSB>: Jeżeli to prowadzi do autentycznej, wspólnej modlitwy to jest piękne. Ale nie może prowadzić do zaniechania modlitwy osobistej czy też uczestnictwa w Eucharystii.

[21:41] <ivana>: Jest Ojciec moderatorem bloga o. Leona Knabita. Czy widzi Ojciec jak trudno jest głosić słowo Boże nawet przez Internet, czytając obraźliwe uwagi do osób, które są niewierzące.

[21:43] <Joachim_Zelek_OSB>: To jest właśnie problem tych, którzy są odważni, bo siedzą po drugiej stronie. Ojciec Leon miał spotkanie z kilkoma osobami, które śledziły jego wpisy i rozmowa była zupełnie inna.
[21:45] <Joachim_Zelek_OSB>: Podstawowa zasada: nie można się nimi przejmować, jeżeli jest to czyste krytykanctwo.

[21:45] <Justt06>: Chrześcijanin raczej nie powinien przesiadywać na czatach np. na wp, onet i takie tam?

[21:47] <Joachim_Zelek_OSB>: Najważniejsza jest intencja. Po co idziemy na czat? Nie uważam, że chrześcijanin nie powinien korzystać z innych czatów.

[21:47] <ksiadz_na_czacie2>: Odwieczny problem internautów:

[21:47] <johann>: Jak Ojciec uważa, czy czat religijny powinien iść na żywo, czy tak, jak teraz, przez moderatorów?

[21:47] <Joachim_Zelek_OSB>: Przez moderatorów. Wiecie co by się działo w oknie głównym rozmowy...? Nie chcę sobie wyobrażać :)

[21:48] <Opti>: Czy widzi Ojciec miejsce dla świeckich, współdziałających w dziełach internetowych i jeśli tak, to jakie?

[21:49] <Joachim_Zelek_OSB>: Sam współpracuję z osobą świecką przy tworzeniu serwisu PSPO, jest to niezastąpiona pomoc. Świeccy to nadzieja współpracy w tworzeniu serwisów religijnych.
[21:51] <Joachim_Zelek_OSB>: Przecież te strony są właśnie dla świeckich, dlatego nie wyobrażam sobie braku współpracy. Konkretnie: pomoc w promocji serwisu, pisanie tekstów, podsuwanie świeżych pomysłów duchownym („popychanie” ich do działania).

[21:52] <~karoryfer>: Czy jest ksiądz za Web 2.0?  To internauci tworzyli takie serwisy - wierzący do spółki z niewierzącymi?

[21:55] <Joachim_Zelek_OSB>: Jestem za, taka konfrontacja pozwala poznać się obu stronom.

[21:55] <martrix>: Czy od chrześcijańskiego czata katolik może się uzależnić?

[21:55] <Joachim_Zelek_OSB>: Oczywiście, że tak.

[21:55] <Ka_>: A czy konkurencją w Internecie nie staną się czasem inne wyznania? Czy tego obawia się Ksiądz?

[21:57] <Joachim_Zelek_OSB>: Tak jak pisałem, każdy musi iść swoją drogą w tworzeniu obrazu swojego wyznania w Internecie... Nie używałbym tutaj określenia konkurencja.

[21:57] <~karoryfer>: Czy nie jest tak, ze łatwiej jest prowadzić rozmowę przez Internet z kimś? Nie jest to uciekanie od namolnych ludzi? W Internecie zawsze jest wymówka: rozłączyło.

[21:58] <Joachim_Zelek_OSB>: Oczywiście, jest to wygodna forma. Dlatego pisałem o niezastąpionej funkcji rozmowy „w realu”.

[21:58] <ksiadz_na_czacie2>: Przedłużamy o 15 minut. Można jeszcze pytać :)

[21:58] <ivana>: Czy nie uważa Ojciec ze niektórzy pójdą na łatwiznę, zastąpią niedzielne Msze Św. przesiadywaniem na portalu katolickim?

[22:00] <Joachim_Zelek_OSB>: Jeżeli ktoś nazywa się chrześcijaninem, katolikiem ufam, że nie dojdzie do tego. Z drugiej strony - jest to zagrożenie. Ale tutaj wkracza kwestia wolności każdego.

[22:00] <kratka>: Czy nie uważa Ojciec, że Internet może „zmodyfikować nasze sumienie” - często akceptujemy swój własny, ulepszony obraz i zacieramy tym samym realną postać naszego wnętrza duchowego?

[22:03] <Joachim_Zelek_OSB>: O człowieka z dobrze ukształtowanym sumieniem nie ma potrzeby się obawiać. Gorzej z tymi, którzy się zagubią. Moja rada to zdrowy dystans do Internetu, jak i do innych spraw, które sieją spustoszenie w naszym wnętrzu. To będzie droga do pewnego oczyszczenia.

[22:03] <ksiadz_na_czacie2>: Pytanie z ;)

[22:03] <~karoryfer>: Czy ksiądz sam odpowiada na pytania czy może ks 2 sprytnie sam wymyśla odpowiedzi?
[22:03] <~karoryfer>: jaka mamy pewność ze to ksiądz odpowiada na pytania a nie ks2?

[22:04] <Joachim_Zelek_OSB>: Sam odpowiadam, no cóż, musicie w to uwierzyć :).

[22:04] <Opti>: Czy nie powinniśmy mieć katolickiego internetowego centrum „dowodzenia”, gdzie powinniśmy się dzielić pomysłami i włączyć aktywnie do działania w KK?

[22:06] <Joachim_Zelek_OSB>: Ciekawy pomysł, ale myślę że portal „Wiara” daje takie możliwości. W przyszłości takim centrum stanie się serwis PSPO, który powolutku się rozwija.
[22:06] <Joachim_Zelek_OSB>: Na portalu „Wiara” macie wszelkie narzędzia: forum, czat, kontakt z Księdzem, możliwość zadawnia pytań, czego chcieć więcej...?

[22:06] <Liza>: Istnieje przekonanie, że na katolickie czaty przychodzą ludzie, którzy nie radzą sobie w życiu. Jest mi wtedy przykro.

[22:06] <ksiadz_na_czacie2>: Podziela Ojciec to przekonanie? Dlaczego tak lub nie?

[22:09] <Joachim_Zelek_OSB>: Na pewno dla ludzi z problemami jest to jakaś forma szukania pomocy jeżeli nie mogą znaleźć jej w najbliższym otoczeniu. Ta forma jest wygodna, bo zapewnia anonimowość.
[22:09] <Joachim_Zelek_OSB>: Z drugiej strony czat to miejsce spotkania ludzi, którzy chcą porozmawiać, umówić się na spotkanie itp.

[22:09] <Ka_>: Czy chaos na blogu Ojca Knabita Księdza nie męczył?

[22:10] <Joachim_Zelek_OSB>: Męczy nadal, jednak po skonsultowaniu z Ojcem Leonem, nie będziemy jeszcze blokować komentarzy. Ufamy, że nastąpi poprawa.

[22:10] <~joe>: Skąd kreatywność w tworzeniu strony PSPO? Czy wzorem były inne strony/portale katolickie?

[22:13] <Joachim_Zelek_OSB>: PSPO to serwis stworzony z myślą o miejscu, gdzie można znaleźć odpowiedzi na kontrowersyjne kwestie. Jest to swego rodzaju głos Kościoła, niedawno powstał nowy dział „Wiara i Nauka”,
[22:14] <Joachim_Zelek_OSB>: gdzie naukowo wyjaśniane będą sprawy związane np. z homoseksualizmem, mapowaniem genów, klonowaniem itp.
[22:15] <Joachim_Zelek_OSB>: Jeżeli wszystko będzie się rozwijało w dobrym kierunku, za niedługo nastąpi rozbudowa serwisu...

[22:15] <ksiadz_na_czacie2>: Ostatnie:

[22:15] <paczka_dropsow>: Ile zakonnika z zakonnika jest w e-zakonniku? Innymi słowy: czy zakonnik w Sieci jest bardziej zakonnikiem czy bardziej internautą?:)

[22:16] <Joachim_Zelek_OSB>: Musi pozostać w pełni zakonnikiem, wtedy to, co będzie tworzył będzie autentyczne...

[22:17] <ksiadz_na_czacie2>: Możemy jeszcze jedno (bonus od Gościa):

[22:17] <aprylka>: Jak wg Ojca będzie wyglądał Kościół i Internet za 20-30 lat?
[22:17] <aprylka>: Czy sakramenty na zawsze pozostaną realne? Już mamy wirtualną adorację...

[22:18] <Joachim_Zelek_OSB>: Myślę, że nastąpi głęboka przemiana, w zakresie sposobów ewangelizacji. Jednak Kościół w sprawie sakramentów ma jasne zdanie, drogi pośrednie (Internet) nie wchodzą w grę.

[22:18] <ksiadz_na_czacie2>: Dziękujemy Ojcu za propozycję dzisiejszego spotkania. Przypuszczam, że rodzi się nowa tradycja spotkań benedyktynów z internautami w sieci. Mam nadzieję, że św. Benedykt modli się o dobre owoce tych spotkań :)
[22:19] <ksiadz_na_czacie2>: Internautom dziękuję za odważne stawianie pytań.
[22:19] <ksiadz_na_czacie2>: Szczęść Boże Gościowi i wszystkim obecnym w pokoju na czacie wiara.pl.
[22:19] <ksiadz_na_czacie2>: Podejrzewam, że ojciec jeszcze na koniec zaprosi do siebie :)

[22:20] <Joachim_Zelek_OSB>: Dziękuję za wspólne spotkanie, wszystkich zapraszam do serwisu PSPO, jeżeli ktoś ma pomysły
[22:20] <Joachim_Zelek_OSB>: współpracy, rozwoju serwisu PSPO piszcie pspo@op.pl
[22:20] <Joachim_Zelek_OSB>: http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pspo

[22:21] <ksiadz_na_czacie2>: Pax