Św. Mikołaju, bardzo proszę o... ciepły koc

Agata Ślusarczyk

publikacja 19.11.2021 14:13

Ruszyła 11. edycja "Wirtualnej Choinki”. Na zimowe buty, kurtkę, nowy sprzęt AGD czy sprzęt rehabilitacyjny czeka ponad 1,5 tys. osób z Warszawy i okolic.

Św. Mikołaju, bardzo proszę o... ciepły koc Materiały "Wirtualnej Choinki" W ubiegłym roku prezenty otrzymało ponad 1,4 tys. potrzebujących.

Lista potrzebujących jest długa. W tym roku do udziału w bożonarodzeniowej inicjatywie szkolne i parafialne koła Caritas zgłosiły ponad 1,5 tys. osób mieszkających głównie na terenie diecezji warszawsko-praskiej - od Warszawy po Mińsk Mazowiecki. - To nie tylko ubogie rodziny, ale coraz częściej seniorzy czy osoby niepełnosprawne, które ze względu na pandemię mają utrudniony dostęp do rehabilitacji. W ubiegłym roku kilkaset zgłoszeń dotyczyło prośby o sprzęt do nauki zdalnej - mówi Katarzyna Rudnicka, koordynatorka "Wirtualnej Choinki” z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Prośby pogrupowane są w kategorie wiekowe: prezent dla malucha, dziewczynek i chłopców w wieku przedszkolnym, szkolnym do 9 lat, seniorów i osób niepełnosprawnych. Przy każdej jest imię i wiek osoby potrzebującej. "Mikołaju, proszę Cię o buty zimowe na rzepy lub suwak, rozmiar 43", "Mikołaju, bardzo proszę Cię o telewizor. Jestem po udarze i to moja jedyna rozrywka", "Najbardziej marzę o nowym odkurzaczu, bo stary się zepsuł", "Mikołaju, proszę o opał na zimę i suchy prowiant", "Czy mógłbyś mi przynieść ciepły koc?" - to tylko kilka z setek próśb zamieszczonych na stronie www.wirtualnachoinka.pl.

- Założyciel Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki wielokrotnie mówił o godności człowieka, "Wirtualna Choinka” chce choć w części ją przywrócić - wyjaśnia K. Rudnicka.

I dodaje, że oprócz rzeczy codziennego użytku, środków spożywczych o długim terminie ważności i sprzętów domowych zdarzają się także nietypowe prośby i nietypowi darczyńcy. Finansują kosztowny sprzęt rehabilitacyjny, części do protez, kupują sprzęt AGD, tablety do zdalnej nauki, meble czy drożejący opał na zimę. Z dobroci serca sami czasami oferują pracę lub kurs podnoszący kwalifikacje. - Mówimy na nich "megaMikołajowie", bo jak inaczej powiedzieć o osobie, która na przykład nie tylko zorganizowała wejściówkę na koncert młodzieżowego idola, ale postarała się o osobiste spotkanie w kuluarach i autograf? - mówi z kolei Artur Kołaczek, współkoordynator charytatywnego projektu, także z ramienia Domowego Kościoła. - Inny przykład? Jeden z darczyńców kupił drogą maszynę dziewiarską, by dzięki niej rodzina miała źródło utrzymania - dodaje.

Paczki z prezentami należy dostarczyć osobiście do jednego z 7 punktów w Warszawie, Zielonce, Wołominie i Legionowie do 18 grudnia. Ich lista wraz adresami znajduje się na stronie www.wirtualnachoinka.pl. Prezent można także wysłać kurierem do 10 grudnia.

- Staramy się także, by ci, którzy obdarowują, sami także zostali obdarowani. W tym roku wszystkich darczyńców zapraszamy do udziału w przygotowanym przez Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie" projekcie ewangelizacyjnym "Randka Małżeńska 2.0” - mówi A. Kołaczek.

 "Wirtualna Choinka” to inicjatywa Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, która po raz 11. organizowana jest we współpracy z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Zaczynaliśmy od 200-300 paczek, w ubiegłym roku przygotowaliśmy ponad 1,4 tys. Kupiliśmy także 120 ton węgla - wylicza A. Kołaczek.


Więcej o "Wirtualnej Choince” można będzie przeczytać w 47. numerze warszawskiego "Gościa Niedzielnego” na 28 listopada.