Kraków. Szopki wróciły na Rynek

bg

publikacja 02.12.2021 19:12

Po covidowej przerwie uczestnicy Konkursu Szopek Krakowskich znów ustawili dziś swoje dzieła na stopniach postumentu pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

Kraków. Szopki wróciły na Rynek Grzegorz Kozakiewicz Inż. Maciej Moszew wziął udział w KonkursieSzopekKrakwoskich po raz 61. Tym razem motywem swej szopki uczynił architekturę kościoła św. Józefa w Podgórzu.

Muzeum Krakowa zorganizowało konkurs po raz 79. Biorą w nim udział dzieci, młodzież i dorośli. Materiały, z których buduje się szopki, są od lat takie same: drewno, tektura, błyszczący, wielokolorowy staniol. Warunek konkursowy jest jeden. Budowla szopki musi zawierać elementy architektury starego Krakowa: kościoła Mariackiego, Wawelu. Weteran konkursu, blisko 82-letni inżynier Maciej Moszew, który w konkursie bierze udział po raz 61., tym razem, ze względu na kończący się Rok św. Józefa, sięgnął w swej szopce po elementy architektury kościoła w Podgórzu, mającego za patrona tego świętego. Szopkarz jest znany z elementów ruchomych, które umieszcza w swoich dziełach. W najnowszej szopce umieścił 30 ruchomych figur.

Po prezentacji pod pomnikiem Mickiewicza szopkarze przeszli w korowodzie do pobliskiego Pałacu Krzysztofory, wyremontowanej niedawno głównej siedziby Muzeum Krakowa. Tutaj w niedzielę 5 grudnia o godz. 14 odbędzie się wręczenie nagród konkursowych. Szopki zgłoszone do konkursu będzie można oglądać w Krzysztoforach od 6 grudnia do 27 lutego przyszłego roku.

Warto dodać, że szopkarstwo krakowskie zostało w 2018 r. wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.