Kolejne kościoły odzyskują blask

Intro Media/pd

publikacja 02.03.2011 07:10

Dotacje unijne, zaangażowanie państwa i wiernych oraz działania licznych fundacji, pozwalają na renowację coraz większej liczby obiektów sakralnych. Jednak ważne jest to, by odnawiając, w maksymalnym stopniu zachować autentyczność zabytków.

Kolejne kościoły odzyskują blask mat. prasowy Kościół pod wezwaniem św. Doroty oraz świętych Stanisława i Wacława we Wrocławiu

- Jest to dla nas sprawa priorytetowa – mówi Paweł Melka z firmy Integer S.A., która od ponad 20 lat specjalizuje się w renowacji zabytków, także obiektów sakralnych, i ma na swoim koncie ponad 250 zakończonych realizacji. Wiele z nich uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami.

Kościół  pw. Św. Trójcy we Wrocławiu

Wśród realizacji sakralnych, którymi Integer może się pochwalić, jest między innymi kościół o.o. Bonifratrów pod wezwaniem św. Trójcy we Wrocławiu. - Budowla pochodząca z drugiej polowy XVIII wieku jest ostatnią barokową świątynią katolicką na Śląsku. W 1710 roku cesarz Józef I zatwierdził ofiarowaną Bonifratrom darowiznę, teren przed Bramą Oławską obok kościoła św. Łazarza, na którym stanął kościół – opowiada Paweł Melka.

Kolejne kościoły odzyskują blask   mat. prasowy Kościół pod wezwaniem św. Doroty oraz świętych Stanisława i Wacława we Wrocławiu Jednowiekowa budowla o malowniczej fasadzie została zaprojektowana przez austriackiego architekta Matthiasa Steinla (i być może Johanna Blasiusa Peintnera). Ozdobą świątyni jest  obraz Matki Boskiej oraz zdobiona ambona z 1736 roku. Na baldachimie ambony, jako pamiątkę po bombardowaniu Wrocławia w 1806 roku, umieszczono kulę armatnią. Najstarszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest pochodząca z XIII wieku płyta z piaskowca, wykorzystana do budowy bocznego ołtarza św. Józefa.  

Zakres prac wykonanych w latach 2001 – 2002 przez firmę Integer to: remont elewacji kościoła (konserwacja i rekonstrukcja detalu architektonicznego), remont pokrycia dachowego (prace ciesielskie, dekarskie i blacharskie) oraz rewaloryzacja elementów kamiennych, metaloplastyki i stolarki, wymiana okien. Inwestorem był konwent o.o. Bonifratrów we Wrocławiu.

Kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Został zbudowany w tzw. Dzielnicy Wzajemnego Szacunku w połowie XVIII w. Od 1830 roku nosi nazwę kościoła dworskiego. Zbudowana na planie owalu świątynia posiada dwa piętra empor i ambonę nadołtarzową. Jej wystrój jest dosyć surowy, a najokazalsze elementy świątyni stanowią ołtarzo-ambona i prospekt organowy. Wnętrze kościoła było poddawane kilku gruntownym zabiegom renowacyjnym. Po raz pierwszy z okazji 100-lecia kościoła w 1850 r., kiedy to odnowiono i poszerzono schody wewnętrzne, a zamiast lóż ustawiono rzędy ławek oraz pomalowano kościół na biało.

W latach 1999 – 2000 firma Integer dokonała kompleksowej konserwacji obiektu, a zakres prac obejmował: remont więźby i pokrycia dachowego, roboty konstrukcyjne, remont elewacji wraz z konserwacją kamieniarki, remont wnętrza wraz z konserwacją drewnianego wyposażenia kościoła oraz prace sztukatorskie, snycerskie i pozłotnicze. Inwestor: Parafia Ewangelicko-Augsburska we Wrocławiu.

Kościół pw. Św. Anny w Szalejowie Dolnym

Kościół pod wezwaniem świętej Anny stanowi jedno z ważniejszych arcydzieł sztuki barokowej w całej archidiecezji wrocławskiej. Gruntownie przebudowany w XVIII w. kościół wiejski wraz z wolnostojącą barokową kaplicą pw. Św. Marii Magdaleny przyciągał liczne pielgrzymki. Po obu stronach ołtarza znajdują się dwa relikwiarze z 1740 roku. Wnętrze świątyni zdobią barokowe, drewniane rzeźby. Sklepienie pokrywają malowidła z 1732 roku, a w głębi kościoła stoi inkrustowana akantami empora muzyczna. Kościół poważnie ucierpiał w wyniku powodzi w 1997 r. Woda utrzymująca się w nim przez kilka dni na poziomie ok. 1,5 m. spowodowała zawilgocenie wszystkich ścian i zniszczenie wyposażenia, dlatego nadawał się do gruntownego remontu.

Zakres prac wykonanych w 1997 – 1998 r. przez Integer: renowacja ścian wewnętrznych, remont elewacji, konserwacja kamiennej posadzki i elementów kamieniarki zewnętrznej, wymiana pokrycia gontowego dachu kościoła, prace blacharskie w kaplicy. Inwestor: Parafia rzymskokatolicka w Szalejowie Górnym.

Cenimy wyzwania

Obiekty sakralne stanowią gigantyczny dorobek architektoniczny wpisany w kulturę europejską, dlatego tak istotne jest, by podejmując się ich konserwacji, działać precyzyjnie i profesjonalnie. - Każdy zabytkowy obiekt, szczególnie sakralny, ma swoją duszę, charakter oraz swoje kłopoty.  Każda realizacja jest inna, często bardzo złożona, pełna trudności, dlatego przystępując do prac czujemy dużą odpowiedzialność. Jednak dzięki naszemu dotychczasowemu doświadczeniu mamy pewność, że jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom jakie przed konserwatorami stawiają zabytki sakralne – podsumowuje Paweł Melka z Integeru.