Amman

ks. Mariusz Rosik

publikacja 14.08.2011 06:55

Dzisiejszy Amman to miasto niemal na wskroś muzułmańskie. Jego historia sięga jednak o wiele dalej niż czasy proroka Mahometa.

Amman ks. Mariusz Rosik/GN Współczesne targowisko w Ammanie

Gdy Izrael formował dopiero swą państwowość, wśród Ammonitów była ona już silna. Militarna ekspansja Rabba (tak nazywał się dzisiejszy Amman) doprowadziła do wojny z Izraelitami.

Właśnie wtedy Jefte złożył nierozważny ślub, że jeśli wygra bitwę, przedstawi Bogu w ofierze pierwsze stworzenie, które wyjdzie mu naprzeciw podczas tryumfalnego powrotu. Stworzeniem okazała się jego własna córka…

Dwie kolejne biblijne wzmianki o dzisiejszym Ammanie łączą się z postacią Dawida. Gdy po śmierci króla Rabba Dawid wysłał poselstwo z kondolencjami do syna władcy, ten zrozumiał je opacznie i rozpoczął działania wojenne. Do wojny doszło de facto z powodu złych doradców króla Amonitów, którzy nie uwierzyli w szczerość poselstwa Dawida.

Trzecia wreszcie wzmianka o dzisiejszej stolicy Jordanii mówi o tym, że gdy Dawid dopuszczał się grzechu z Batszebą, jej mąż, Uriasz, walczył właśnie pod Rabba. Próba sprowadzenia go do rodzinnego domu nie powiodła się. Przyjechał do Jerozolimy, lecz nie wstąpił do domu. Dawid nie mógł więc utrzymywać, że dziecko Batszeby pochodzi z prawowitego łoża i właśnie dlatego postanowił zabić żołnierza. Postępek króla został ukarany, a Pan skierował do niego pełne wyrzutu słowa przez proroka Natana: „Czemu zlekceważyłeś słowo Pana, popełniając to, co złe w Jego oczach?”.

Następna wzmianka o mieście pochodzi z epoki o niemal jedenaście wieków późniejszej. Za czasów rzymskich Rabba przestaje istnieć. Nazwa zostaje zmieniona na Filadelfia.