Podaj dobro dalej. Bądź jak Helenka Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć /pd

publikacja 18.11.2024 14:58

Fundacja im. Heleny Kmieć zachęca do udziału w VII edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Podaj dobro dalej!”. Celem projektu jest edukacja, uwrażliwianie i zachęta do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przez dzieci i młodzież, stawiając za przykład Sługę Bożą Helenę Kmieć. Temat tegorocznej edycji konkursu to “Pomaganie bez granic”. Zgłoszenia trwają do 20 listopada.

Podaj dobro dalej. Bądź jak Helenka Kmieć Zespół Fundacji im. Heleny Kmieć Realizując projekt „Podaj dobro dalej!” Fundacja stawia sobie za cel pokazać najmłodszym, że każdy może pomagać drugiemu - nie ważne ile ma lat, a także, że w każdym środowisku jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Trzeba poświęcić im tylko trochę swojego czasu i talentów.

W projekcie “Podaj dobro dalej!” udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych oraz grupy pozaszkolne w wieku klas I-VIII. W czasie trwania edycji (grudzień 2024 r. - kwiecień 2025 r.) zgłoszony zespół wraz z opiekunem realizuje akcje pomocowe i charytatywne, inspirując się postacią Sługi Bożej Heleny Kmieć - wolontariuszki misyjnej, która została zamordowana w Boliwii podczas wyjazdu misyjnego. Na podstawie przesłanych materiałów i określonych kryteriów na przełomie kwietnia i maja jury wybiera najlepsze projekty. Zwycięska grupa zostanie ogłoszona podczas Gali Laureatów w Krakowie. Nagrodą jest wyjazd na europejski wolontariat zagraniczny do placówek na Węgrzech lub w Rumunii, w których podczas wyjazdów Wolontariatu Misyjnego Salvator posługiwała Helena Kmieć.

Realizując projekt „Podaj dobro dalej!” Fundacja stawia sobie za cel pokazać najmłodszym, że każdy może pomagać drugiemu - nie ważne ile ma lat, a także, że w każdym środowisku jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Trzeba poświęcić im tylko trochę swojego czasu i talentów.

Do udziału w konkursie zachęca Matylda Szmit - koordynatorka projektów Fundacji im. Heleny Kmieć: "Weź udział w konkursie Podaj dobro dalej i pokaż, jak możesz pomóc innym. Zapraszamy grupy szkolne oraz pozaszkolne do dzielenia się swoimi pomysłami na dobroczynne działania, inspirując się postawą naszej patronki - Heleny Kmieć, a poprzez to do zmiany świata na lepsze!".

W tym roku tematem konkursu jest hasło: „Pomaganie nie ma granic”. Ściśle koresponduje ono ze słowami Sługi Bożej Heleny Kmieć: “Żeby być misjonarzem nie trzeba lecieć na inny kontynent, bo MIŁOŚĆ można i trzeba nieść wszędzie, tak do Afryki, jak i do sąsiada z ulicy”. To właśnie jej postawa w sposób szczególny inspiruje uczestników konkursu, a w tym roku - ze względu na rozpoczęty w maju proces beatyfikacyjny - ma jeszcze głębszy wymiar.

Istotę udziału w Konkursie podkreślają opiekunowie grup projektowych, którzy zostali laureatami projektu. Mimo, że udział w projekcie już się zakończył, to jednak uczestnicy wciąż chcą odwiedzać osoby, którym pomagały i organizować zbiórki oraz akcje. Pasja pomagania i inspiracja postacią Helenki Kmieć pozostaje w uczestnikach konkursu na długo.

Termin nadsyłania zgłoszeń do VII edycji projektu mija 20 listopada 2024 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Fundacji im. Heleny Kmieć (helenakmiec.pl).

Przez wszystkie edycje projektu w przedsięwzięciach wzięło udział ponad 1000 dzieci z terenu całej Polski. Wydarzeniu patronowały liczne kuratoria oświaty, jednostki kulturalno-oświatowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obecnie projekt realizowany jest we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Zambrowie.

____________________________

Fundacja im. Heleny Kmieć została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz osób, które pragną kontynuować dzieło tragicznie zmarłej wolontariuszki. Główne zadania Fundacji to: realizacja stypendiów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w krajach misyjnych, wsparcie i organizacja wyjazdów misyjnych Wolontariatu Misyjnego Salvator, a także kontynuacja misji Heleny Kmieć, która pokazywała “jak pięknie żyć”. Fundacja prowadzi stronę internetową poświęconą swojej patronce. Pod adresem: helenakmiec.pl można znaleźć informacje o tym, jak włączyć się w dzieło upamiętnienia tragicznie zmarłej wolontariuszki.