publikacja 11.10.2011 07:24
Gdzie można poznać historię tego niezwykłego języka, nauczyć się jego podstaw oraz tekstów pieśni liturgicznych?
Święci Cyryl i Metody
To oni dali Słowianom pismo
Mat. prasowy Fundacja4wyznan.pl
To literacki i liturgiczny język używany w cerkwi prawosławnej. Wywodzi się od języka praindoeuropejskiego, na podstawie którego tysiąc lat przed naszą erą zaczęła się formować prasłowiańska grupa etniczno-językowa. Z niej wywodzą się współczesne języki zachodnio słowiańskie (m. in. polski, czeski, słowacki), wschodniosłowiańskie (rosyjski, ukraiński, białoruski) oraz południowosłowiańskie (serbochorwacki, słoweński, bułgarski i macedoński).
W IX wieku na bazie południowosłowiańskiego dialektu sołuńskiego powstał język staro-cerkiewnosłowiański. Ojcami jego piśmiennictwa byli święci Cyryl i Metody, duchowni bizantyńscy, którzy prowadzili misje na Morawach i terenach dzisiejszej południowo-wschodniej Polski. Misja chrystianizacyjna wymagała by do liturgii wprowadzić język nowych wyznawców, w tym przypadku język słowiański.
Ojcze Nasz...
Modlitwa w języku cerkiewnosłowiańskim
Mat. prasowy Fundacja4wyznan.pl
Dla słowiańskich Cerkwi język cerkiewnosłowiański ma wyjątkowe znaczenie. W sposób nieskażony oddaje treść greckiego oryginału Nowego Testamentu oraz teologiczną myśl Ojców Kościoła. Język ten integruje narody słowiańskie oraz charakteryzuje się głębią duchowości, a swoją estetyką współgra z oprawą prawosławnych nabożeństw.
Wrocławska Dzielnica Wzajemnego Szacunku zaprasza na warsztaty języka cerkiewnosłowiańskiego. Sześć spotkań poświęconych nauce podstaw języka cerkiewnosłowiańskiego poprowadzi wybitny znawca i wielbiciel tego języka ks. Stanisław Strach z Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Stanisław Strach (Batiuszka Eustachy Strach) ur. 1957 w Krakowie, jest wybitnym znawcą i miłośnikiem języka cerkiewnosłowiańskiego.
Ojciec Strach ukończył seminarium w Jabłecznej. Najdłużej posługiwał parafii Narojki. Był także proboszczem rosyjskich parafii prawosławnych w Niemczech. Od 1996 roku współpracuje z „Przeglądem prawosławnym”. Stanisław Strach jest autorem m.in.: „Gramatyki języka cerkiewnosłowiańskiego”.
Warsztaty przewidują 6 spotkań po 90 minut, w zakres których wejdzie m.in. historia języka, nauka alfabetu, nauka pisania i czytania, poznanie tekstów i pieśni liturgicznych. Udział w warsztatach jest bezpłatny a jego ukończenie zostanie potwierdzony zaświadczeniem. Organizatorzy zapewniają wszystkie pomoce naukowe.
Spotkania będą odbywać się w czwartki o godzinie 18:00 (20 i 27 października oraz 3, 10, 17 i 24 listopada) w sali wrocławskiej Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. św. Mikołaja 40. Zapisy na: biuro@fundacja4wyznan.pl Więcej informacji: www.fundacja4wyznan.pl