Pogotowie małżeńskie
– Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania – mówią z przekonaniem członkowie wspólnoty „Sychar”, która od listopada zaprasza na spotkania w Płocku. Ks. Włodzimierz Piętka/ GN

Pogotowie małżeńskie

Komentarzy: 1

Ks. Włodzimierz Piętka; GN 44/2011 Płock

publikacja 10.11.2011 06:30

Gdy w małżeństwie pojawia się kryzys albo wręcz widmo rozwodu, trzeba wrócić do Kościoła – podkreślają z mocą członkowie wspólnoty „Sychar”, która rozpoczyna działalność na terenie diecezji płockiej.

Z drugiej strony, nie można żyć tylko kryzysem i prawdą, że jestem porzucony. Właśnie paradoksalnie ta sytuacja może stać się szansą duchowej naprawy i pracy nad sobą, rekolekcji i duchowej przemiany. Wierność, miłość, przebaczenie, praca nad sobą wydają się słowami kluczami pracy w naszej wspólnocie. Nie mogę zajmować się tylko współmałżonkiem i jego winami. Ja mam wpływ na moje życie, a więc to ja mam się zmienić – podkreśla Jarosław.

Od internetu do rekolekcji

„Sychar” w swej nazwie łączy się ze sceną Ewangelii, w której Jezus spotyka Samarytankę przy studni Jakubowej. Ten obraz jest symbolem pracy wspólnoty, dążenia do źródła, jakby pod prąd, aby znaleźć szczęście i ratować sakramentalny związek. Inspiracją dla nich są również słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane podczas Mszy kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu, 16 czerwca 1999 r. „Św. Kinga uczy, że zarówno małżeństwo, jak i dziewictwo przeżywane w jedności z Chrystusem mogą stać się drogą świętości. Ona staje dziś na straży tych wartości. Przypomina, że w żadnych okolicznościach wartość małżeństwa, tego nierozerwalnego związku miłości dwóch osób, nie może być podana w wątpliwość. Jakiekolwiek rodziłyby się trudności, nie można zrezygnować z obrony tej pierwotnej miłości, która zjednoczyła dwoje ludzi i której Bóg nieustannie błogosławi.

Małżeństwo jest drogą świętości, nawet wtedy, gdy staje się drogą krzyżową”. Jak „Sychar” odpowiada na te słowa błogosławionego? Najłatwiej znaleźć Wspólnotę Trudnych Małżeństw w internecie. Od 2004 r. istnieją strona www.sychar.org i internetowe forum pomocy www.kryzys.org. Tylko w 2010 r. na forum zarejestrowało się ponad 3200 użytkowników, odnotowano ponad 800 tysięcy odsłon. Niektóre z poruszanych tematów to: rozwód czy ratowanie małżeństwa, odbudowa związku po kryzysie, zdradzie, separacji, rozwodzie; świadectwa; zagadnienia życia duchowego czy porady psychologa. Kolejną formą są spotkania w ogniskach. W Polsce jest ich kilkanaście. Jest wtedy możliwość spotkania z księdzem, czasami psychologiem. Odbywają się one raz w miesiącu. Oprócz rekolekcji formą pracy duchowej jest droga „12 kroków” rozwoju duchowego.

 

„Sychar” w Płocku. Duchowy opiekun – ks. Andrzej Janicki. Pierwsze spotkanie – piątek, 11 listopada, godz. 19 w budynku Sądu Biskupiego przy katedrze. Więcej informacji na www.sychar.org.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..