Wybór wypowiedzi Arcybiskupa Damiana Zimonia na temat Pisma Świętego
Henryk Przondziono/Agencja GN
Przed kościołem w Lublinie. Od lewej: ks. Stanisław Szymecki, ks. prof. Romuald Rak, ks. prof. Franciszek Blachnicki i ks. Damian Zimoń.
Fotoreprodukcja z książki "Człowiek wiary konsekwentnej"
„Największe zasługi dla popularyzacji Biblii wniósł Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. To jest wielki wysiłek, by młodzież przybliżyć do Biblii i Biblię przybliżyć młodzieży. Dzieło, które na zawsze zostanie zapisane w ich duszach, sercach, umysłach. Jego charyzmat wykroczył poza granice naszej Archidiecezji i jest obecny w całej Polsce. Tysiące młodych ludzi przez te blisko czterdzieści lat - od kiedy Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął dzieło „Światło - Życie” - przeszło formację duchową, opartą właśnie na słowie Bożym! Są to ludzie w jakimś sensie na Biblii i liturgii wychowywani. To jest ogromna wartość!”
Źródła własne: materiały po autoryzacji J.E. Abpa Damiana Zimonia
Roman Koszowski/Agencja GN
Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe dla Sportowców w katowickim Spodku. 09.01.2010
„Świat, w którym żyjemy spragniony jest nadziei. A chrześcijanie słowem i przykładem własnego życia mogą z mocą dawać światu świadectwo nawrócenia i wzywać do uwierzenia Ewangelii. Bo »czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże«" (Mk 1,12-15).
List pasterski na I Niedzielę Wielkiego Postu 2009
„O lectio divina młodzi księża słyszą na wykładach oraz w czasie praktyki seminaryjnej. Sam się w to zagłębiam, w tym się odnajduję i widzę, jak świeccy potrafią wspaniale, głęboko pracować ze słowem Bożym.”
Źródła własne: materiały po autoryzacji J.E. Abpa Damiana Zimonia
Marek Piekara/Agencja GN
Spotkanie młodzieży w katedrze. Katowice 04.04.2005
„Tak jak pewnego dnia Jezus spotkał młodego Pawła, tak pragnie również spotkać każdego z was. Tak, zanim to spotkanie zacznie być naszym pragnieniem, ono już jest żywym pragnieniem Chrystusa. Jak ja mogę Go spotkać dziś? – możecie zapytać teraz. Czy raczej – w jaki sposób On przychodzi do mnie? Kościół uczy, że samo pragnienie spotkania Pana już jest owocem Jego łaski. Kiedy podczas modlitwy wyrażamy naszą wiarę, wtedy nawet w ciemnościach już Go spotykamy. Chrystus jest obecny w Słowie Bożym. Oto Słowo Boże, Oto Słowo Pańskie – mówi lektor czytający Biblię. Modlitwa jest darem Ducha, który czyni nas ludźmi nadziei i otwiera świat na Boga (por. "Spe Salvi", 34). Uczyńcie dla modlitwy miejsce w waszym życiu. Dobrze jest modlić się w samotności, tak jak w Namiocie Spotkania w czasie rekolekcji oazowych. Jeszcze piękniej jest modlić się razem. Tak jak teraz. Czyż to nie wspaniałe? Bierzcie udział w liturgii w waszych parafiach.”
Homilia w katedrze katowickiej z okazji XXIV Światowego Dnia Młodzieży,
Niedziela Palmowa 2009 r.