Festiwal Górali Świata

Co roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich przyciąga pod Tatry tysiące miłośników folkloru mieszkańców gór całego świata.

W tym roku od 23 do 31 sierpnia w Zakopanem o "Złota Ciupagę" rywalizować będą zespoły góralskie z Polski oraz grupy z Bułgarii, Hiszpanii, Jordanii, Kolumbii, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Węgier i Włoch. Gośćmi specjalnymi będą górale z Indii, Nepalu i Togo.

Zmaganiom o główne trofeum "Złotą Ciupagę" będą towarzyszyć konkursy instrumentalistów, wystawy twórców ludowych, spotkania z artystami ludowymi i profesjonalnymi plastykami, a także widowiskowe zawody w powożeniu. Ciekawym wydarzeniem podczas imprezy będzie też Festiwal Młodych Górali, podczas którego na scenie wystąpią laureaci Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Gwiazdą tegorocznego 44 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będzie zespół "Zakopower".

Niedawno w Zakopanem rozstrzygnięto konkurs na dziecięcy plakat tej największej imprezy folklorystycznej w Polsce. Wygrała praca autorstwa 7-letniej Barbary Bonczyk i to ona będzie reklamowała tegoroczny 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Zwycięska praca prezentuje trzech górali, ubranych w stroje z różnych regionów Karpat. "Idea festiwalu została przedstawiona w tych trzech sylwetkach i to nas najbardziej ujęło, dlatego ten plakat będzie reklamował tegoroczny festiwal" - powiedział przewodniczący jury konkursu, grafik Krzysztof Jędrzejowski, dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka".

Jędrzejowski podkreślił, że w tym roku na konkurs została zgłoszona rekordowa liczba około 200 prac. "Plakat to dzieło, które żyje w przestrzeni ulicznej, dlatego musi spełniać pewne kryteria. Dobry plakacista operuje oszczędną formą i agresywną kolorystyką" - zaznaczył Jędrzejowski.

Jury wybrało także plakat, który będzie firmował imprezę towarzyszącą festiwalowi, czyli widowiskowy konkurs powożenia zaprzęgami konnymi. Autorem tej pracy jest 7-latek, Szymon Staszeczka. Praca przedstawia trójkę młodych górali dosiadających konia.

Obydwie zwycięskie prace powstały pod okiem artystki Ewy Bartosz-Mazuś.

W konkursie na dziecięcy plakat festiwalowy mogą wziąć udział młodzi artyści w wieku od 5 do 18 lat. Zwycięskie oraz wyróżnione prace będzie można oglądać przez cały czerwiec w zakopiańskiej galerii "Gazduś".

TheZakopower ZAKOPOWER Boso HD

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama