Opowiem Ci historię Williama Wallace'a. Kronikarze z Anglii powiedzą, że kłamię, ale historia jest pisana przez tych, którzy wieszali bohaterów - mężczyzna z twardym, szkockim akcentem rozpoczyna swoją opowieść. Filmowa superprodukcja Mela Gibsona ma już 18 lat.
Opowiem Ci historię Williama Wallace'a. Kronikarze z Anglii powiedzą, że kłamię, ale historia jest pisana przez tych, którzy wieszali bohaterów - mężczyzna z twardym, szkockim akcentem rozpoczyna swoją opowieść. Opowieść o Walecznym Sercu, o pragnieniu wolności, o odwadze i miłości. W tle rozbrzmiewa głęboka muzyka, wprowadzająca w niemal mistyczny nastrój. Powoli rozbrzmiewają dudy, a na szklanym ekranie pojawiają się dzikie, zielone wzgórza. I już jesteś w innym świecie, w XIII wieku, pośród twardych i honorowych szkockich górali. Przed Tobą 3 godziny poruszającej historii, w której będzie czas na śmiech, gniew i łzy wzruszenia. Historii, która pokaże Ci, że są wartości, o które warto walczyć, nawet jeśli cena jest wysoka.
Braveheart to arcydzieło sztuki filmowej. Gibson nakręcił swój film w 1995 r. - równo 18 lat temu. Ta filmowa pełnoletniość jest dobrą okazją, by powrócić do niesamowitej opowieści.
Główny bohater, William Wallace jest postacią historyczną. Bohater narodowy Szkotów urodził się 7 lutego 1270 r. w Renfrewshire. Był jednym z trzech synów skromnego właściciela ziemskiego, sir Alana Wallace'a. Do 1297 r. nie był nikim szczególnie znanym. Jednak w tym właśnie roku doszło do wydarzeń, które całkowicie zmieniły jego życie.
Axis12002 / CC 1.0 Pomnik Williama Wallace'a w Aberdeen Młody Wallace był świeżo po ślubie z 19. letnią Marion Braidfute - tak przynajmniej głosi legenda, gdyż źródła historyczne nie są w tej sprawie zgodne. The Life of Sir William Wallace - poemat z XV w. opowiada, że piękna żona Williama została uprowadzona i brutalnie zamordowana przez sir Williama Heselriga, angielskiego szeryfa z Lanark. Wallace przepełniony goryczą i gniewem poprzysiągł zemstę i zabił Heselringa. Wskutek tych wydarzeń musiał uciekać i ukryć się w lasach. Szkocja była wtedy okupowana przez wojska króla Anglii, Edwarda Długonogiego z dynastii Plantagenetów.
Wieść o zemście dokonanej na angielskim szeryfie szybko rozeszła się wśród szkockich górali. Ci postanowili przyłączyć się do Wallace'a i podjąć walkę z okupantem. Szybko opanowali garnizon w Scone. Po pierwszym sukcesie do niewielkiej jeszcze grupy rebeliantów przyłączali się kolejni i w krótkim czasie powstanie ogarnęło znaczną część południowo-zachodniej Szkocji. Szkoci walczyli zacięcie i przede wszystkim skutecznie. Padały przed nimi kolejne miasta i warownie: Perth, Cupar i Dunnotar (zobacz galerię "Zamki Szkocji"), gdzie wycięto w pień całą angielska załogę. Nim doszli do Aberdeen, dowódca zamku, sir Henry Latham wydał twierdze bez walki i przeszedł na stronę Szkotów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |