Oblężenie Malborka

200 rycerzy, w tym także na koniach, weźmie udział w widowisku historycznym "Oblężenie Malborka". To 14. edycja tej imprezy. Pierwsze inscenizacje odbędą się w piątek.

Rekonstrukcja "Oblężenie Malborka" upamiętnia trwającą około dwóch miesięcy nieudaną próbę zdobycia krzyżackiego zamku w Malborku przez polskie wojska po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w lipcu 1410 roku.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Agnieszka Zawadzińska z Ośrodka Promocji i Wydawnictw Muzeum Zamkowego w Malborku, podczas tegorocznej imprezy zaplanowano pięć inscenizacji - po dwie w piątek i sobotę oraz jedną w niedzielę. Każda z nich będzie miała inny przebieg.

"Tym razem widowiska odbędą się w ciągu dnia, a nie tak jak w poprzednich latach w godzinach wieczornych. To niejako powrót do historycznej tradycji" - wyjaśniła Zawadzińska. Wojska króla Władysława Jagiełły nie szturmowały bowiem siedziby Krzyżaków pod osłoną nocy, lecz w ciągu dnia.

Z uwagi na zaplanowane do maja 2014 r. prace rewitalizacyjne części malborskiego zamku "Oblężenie Malborka" odbędzie się w tym roku na terenie wschodniej fosy warowni.

Organizatorzy spodziewają się, że tegoroczne, trzydniowe "Oblężenie Malborka" przyciągnie do miasta nad Nogatem ok. 40 tysięcy turystów.

Podczas "Oblężenia Malborka" zaplanowano też m.in. wystawę machin oblężniczych, pokaz tańca średniowiecznego, koncerty muzyki dawnej, turnieje konne i łucznicze, warsztaty malarskie oraz przedstawienia teatralne.

Na jarmarku rzemiosł średniowiecznych swoje wyroby zaprezentuje ok. 50 wystawców. Swoje stragany mieć będą m.in. twórcy biżuterii, piekarze, kowale i garncarze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie