Prezentacja krośnieńskiego szkła, węgierskiego wina oraz m.in. kuchni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy złoży się na 9. edycję Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie klimaty". Festiwal rozpocznie się w piątek w Krośnie.
"Celem imprezy jest wzajemne poznanie obyczajów i wielowiekowych tradycji narodów żyjących w Karpatach. Przez trzy dni miasto będzie tętnić kiermaszami, wystawami i koncertami" - powiedziała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta w Krośnie Joanna Sowa.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Karpackie klimaty" wystąpi ok. 500 artystów na koncertach kapel folklorystycznych oraz zespołów tanecznych. Przez miasto przejdzie barwny korowód uczestników. Przygotowano wystawy związane z kulturą i sztuką ludową. Zobaczyć będzie można m.in. ekspozycję obrazów artystów z krajów zamieszkujących Karpaty.
Od piątkowego popołudnia przez trzy dni na krośnieńskim rynku węgierscy winiarze będą zachęcać do degustacji swoich win. "Chcemy przypomnieć, że w czasach pierwszej Rzeczpospolitej Krosno żyło głównie z pośrednictwa w handlu winem z Węgier" - dodała Sowa.
Z kolei w Centrum Dziedzictwa Szkła można będzie obejrzeć wystawę o historii krośnieńskiego szkła. W tym roku mija 90 lat, kiedy w Krośnie pojawiły się pierwsze huty. Wystawie towarzyszą pokazy wytopu, grawerowania i malowania szkła.
"Karpackie klimaty" są międzynarodową imprezą, która ma pokazać wielowiekową spuściznę narodów zamieszkujących Karpaty. Każdego roku uczestniczy w niej kilkanaście tysięcy osób. Organizatorami są m.in. samorząd Krosna oraz działające w tym mieście Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Podkarpackie i Centrum Dziedzictwa Szkła.