Krosno: Festiwal Kultur Pogranicza

Prezentacja krośnieńskiego szkła, węgierskiego wina oraz m.in. kuchni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy złoży się na 9. edycję Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie klimaty". Festiwal rozpocznie się w piątek w Krośnie.

"Celem imprezy jest wzajemne poznanie obyczajów i wielowiekowych tradycji narodów żyjących w Karpatach. Przez trzy dni miasto będzie tętnić kiermaszami, wystawami i koncertami" - powiedziała w środę rzeczniczka Urzędu Miasta w Krośnie Joanna Sowa.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Karpackie klimaty" wystąpi ok. 500 artystów na koncertach kapel folklorystycznych oraz zespołów tanecznych. Przez miasto przejdzie barwny korowód uczestników. Przygotowano wystawy związane z kulturą i sztuką ludową. Zobaczyć będzie można m.in. ekspozycję obrazów artystów z krajów zamieszkujących Karpaty.

Od piątkowego popołudnia przez trzy dni na krośnieńskim rynku węgierscy winiarze będą zachęcać do degustacji swoich win. "Chcemy przypomnieć, że w czasach pierwszej Rzeczpospolitej Krosno żyło głównie z pośrednictwa w handlu winem z Węgier" - dodała Sowa.

Z kolei w Centrum Dziedzictwa Szkła można będzie obejrzeć wystawę o historii krośnieńskiego szkła. W tym roku mija 90 lat, kiedy w Krośnie pojawiły się pierwsze huty. Wystawie towarzyszą pokazy wytopu, grawerowania i malowania szkła.

"Karpackie klimaty" są międzynarodową imprezą, która ma pokazać wielowiekową spuściznę narodów zamieszkujących Karpaty. Każdego roku uczestniczy w niej kilkanaście tysięcy osób. Organizatorami są m.in. samorząd Krosna oraz działające w tym mieście Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Podkarpackie i Centrum Dziedzictwa Szkła. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie

    Forum: ostatnio poruszane wątki