Kudowa-Zdrój: 51. Festiwal Moniuszkowski

Koncert poświęcony śpiewaczce Marii Fołtyn, recitale i opera Bedricha Smetany "Sprzedana narzeczona", to tylko niektóre z wydarzeń 51. Festiwalu Moniuszkowskiego, który w środę rozpoczął się w Kudowie-Zdroju.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk, pierwszy dzień imprezy poświęcony będzie zmarłej w grudniu 2012 r. Fołtyn, która była założycielką Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, a w latach 1978-1998 pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu w Kudowie-Zdrój.

"Na kolumnie Teatru Zdrojowego w Kudowie-Zdrój odsłonięta została tablica pamiątkowa Marii Fołtyn, następnie złożono pod nią kwiaty. W uroczystości, oprócz festiwalowych gości, wzięło udział bardzo wielu mieszkańców Kudowy i bardzo się cieszę, że ludzie o pani Marii pamiętają" - mówił dyrektor.

Na środowy wieczór przygotowany został także koncert, w trakcie którego będzie można usłyszeć arie operowe z repertuaru zmarłej artystki, m.in. z opery Stanisława Moniuszki "Halka".

W kolejnych dniach imprezy odbędzie się m.in. koncert zespołu Piotra Barona "Moniuszko jazz", występ orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej "Podhalańczycy" oraz tradycyjny "Korowód Moniuszkowski", w którym wezmą udział uczestnicy festiwalu i mieszkańcy miasta.

"Bardzo dużo energii kosztowało mnie przekonanie Piotra Barona, do przygotowania tego koncertu. Szczerze mówiąc sam nie wiem, jak będzie on wyglądał. Na pewno nie będą to dzieła Moniuszki przerobione na kompozycje jazzowe, ale całkiem nowe utwory inspirowane twórczością kompozytora" - tłumaczył Rybarczyk.

Festiwal potrwa do 24 sierpnia i zakończy go opera Bedrzicha Smetany "Sprzedana narzeczona" w wykonaniu Morawskiego Teatru Operowego z czeskiego Ołomuńca.

"Moniuszko na pewno spotkał się ze Smetaną, z którym omawiał możliwość wystawienia w Czechach +Halki+. Stąd właśnie decyzja o wystawieniu +Sprzedanej narzeczonej+, którą w Kudowie będzie można zobaczyć w oryginalnej wersji językowej" - dodał dyrektor.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Patronem wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

Festiwal Moniuszkowski odbył się po raz pierwszy w 1962 roku - w 90. rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie