Karpacką Troję zobaczysz z góry

Pod koniec maja zakończona zostanie budowa 40-metrowej platformy widokowej w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła - poinformował w piątek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.Inwestycja powstaje w ramach polsko-słowackiego projektu i jest dofinansowana ze środków unijnych. Platforma stanęła w najwyżej położonej części skansenu.

"Ma 40 m wysokości, zaś poziomy obserwacyjne dostępne dla turystów znajdować się będą na wysokościach 20 i 33 m. Wejście na platformę będzie integralną częścią zwiedzania skansenu, co pozwoli turystom całościowo spojrzeć na Karpacką Troję" - powiedział Gancarski.

Z platformy przez lunety obserwować będzie można także Beskidy, Pogórze Karpackie i Doły Jasielsko-Sanockie. Przy dobrej pogodzie turyści będą mogli dostrzec nawet, odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Na szczycie platformy umieszczona zostanie również kamera internetowa, która umożliwi obserwowanie z każdego punktu na świecie tego, co dzieje się w skansenie.

Budowa platformy jest dofinansowana z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. Budżet projektu "Dziedzictwo archeologiczne regionów szansą na rozwój turystyki" wynosi ponad 887 tys. euro. Słowackim partnerem przedsięwzięcia jest Krajoznawcze Muzeum w Hanuszowcach n/Toplą.

Jak podkreślił Gancarski, w Hanuszowcach projekt zakłada wybudowanie parku archeologicznego, w którym zrekonstruowane zostanie budownictwo mieszkalne i obronne od epoki kamienia po średniowiecze.

Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego wieku archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje on powierzchnię 8 hektarów, można tam zobaczyć m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Natomiast między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie