Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Secesyjną architekturę z Rygi przybliży w sobotni wieczór wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku to stolica Łotwy nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ponadto odwiedzający BUW w Noc Muzeum będą mogli wziąć udział w akcji artystycznej "Piękne kłamstwa". W jego ramach w uniwersyteckim ogrodzie 13 artystów zaprezentuje instalacje świetlne.
***
Na ulice Warszawy wyjadą w sobotę zabytkowe jelcze - "ogórki", sany i ikarusy, a także pojazdy produkcji czechosłowackiej, m.in. marki Skoda. Tego dnia w stolicy odbędzie się IX Zlot Zabytkowych Autobusów.
Organizator zlotu - Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie - zaprasza w sobotę od godziny 11. na pl. Defilad. Na zwiedzających będzie czekać prawie 30 zabytkowych pojazdów, znanych nie tylko z ulic polskich miast. Swoje autobusy zaprezentują zaprzyjaźnione kluby z Czech i Słowacji.
"Będą nie tylko uwielbiane przez wszystkich +ogórki+, ale także sany i inne modele Jelcza. Pojawią się też niedawno wycofane z ulic naszego miasta ikarusy" - powiedział PAP Mateusz Kania z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie.
O godzinie 12.30 wyruszą na ulice Warszawy w Paradzie Zabytkowych Autobusów. Przejadą trasą: pl. Defilad - Marszałkowska - plac Konstytucji - Waryńskiego - al. Armii Ludowej - most Łazienkowski - Wał Miedzeszyński - Zwycięzców - Francuska - al. Poniatowskiego - most Poniatowskiego - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Królewska - plac Piłsudskiego - Moliera - plac Teatralny - Senatorska - plac Bankowy - Andersa - Mickiewicza - pl. Wilsona.
Na trasie nie będzie żadnych przystanków, nie będzie możliwości wsiadania i wysiadania. Na przejazd nie są potrzebne żadne bilety.
Jedną z największych atrakcji zlotu będzie odrestaurowany w zeszłym roku egzemplarz francuskiego autobusu chausson.
Pierwsze egzemplarze francuskiego autobusu wyjechały na stołeczne ulice 22 lipca 1947 roku. "Chausson stanowił dla mieszkańców Warszawy po wojnie pozytywny szok, wszędzie były ruiny, a tutaj na ulice wyjechały nowe autobusy z wygodnymi siedzeniami, opuszczanymi szybami. Autobusy te jeździły po warszawskich ulicach do końca lat 60" - powiedział Kania. Dodał, że rząd polski zapłacił za nie węglem.
Odrestaurowywany egzemplarz chaussona pochodzi właśnie z 1947 roku. Autobus został pozyskany z Belgii od tamtejszego stowarzyszenia miłośników komunikacji miejskiej.
Parada zabytkowych autobusów zakończy się około godz. 14., po czym autobusy będą przygotowywane do wyjazdu na Noc Muzeów.
***
W ramach warszawskiej Nocy Muzeów można będzie odwiedzić siedziby najwyższych władz. W nocy z soboty na niedzielę można będzie zasiąść w fotelu premiera, pospacerować korytarzami Sejmu i Senatu oraz zwiedzić Pałac Prezydencki i Belweder.
Siedzibę szefa rządu w Alejach Ujazdowskich będzie można zwiedzać od godz. 19. Do zobaczenia będzie m.in. sala posiedzeń rządu i miejsca, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje. Gości oprowadzą przewodnicy.
Ponadto zwiedzający będą mogli spróbować sił w konkursie fotograficznym. Autor najlepszej fotografii wykonanej podczas Nocy Muzeów w siedzibie premiera, będzie mógł później zrobić zdjęcia tuż przed posiedzeniem rządu wspólnie z fotoreporterami z największych redakcji oraz otrzyma książkę Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym” wraz z autografem ministra. Do wygrania są także: pamiątkowa filiżanka, kubki oraz zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dla najmłodszych przygotowany będzie kącik zabaw. Atrakcje dla maluchów to m.in. gry i zabawy. Gdy rodzice będą zwiedzać kancelarię szefa rządu, dziećmi zaopiekują się animatorzy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |