Wystawa unikatowych witraży w Kwidzynie

W Muzeum Zamkowym w Kwidzynie otwarta zostanie w piątek wystawa twórców unikatowych witraży - Władysława i Wojciecha Koziołów. Szklane dzieła ojca i syna zdobią m.in. Zamek Królewski w Warszawie, zamek w Malborku oraz liczne obiekty za granicą.

Władysław Kozioł znany jest przede wszystkim, jako wynalazca szczególnej technologii uzyskiwania szkła witrażowego.

"Chodzi tu o szkło, w które wprowadzane są pęcherze powietrza o bardzo różnej wielkości. Taka struktura sprawia, że szkło specyficznie załamuje przechodzące przez nie światło tworząc szczególną atmosferę świetnie pasującą do muzealnych czy kościelnych wnętrz" - powiedziała PAP kurator wystawy Ewa Witkowicz-Pałka z Muzeum Zamkowego w Malborku, któremu podlega także kwidzyński zamek.

Jak wyjaśniła, przez około 20 lat poczynając od końca lat 60. ub.w Władysław Kozioł wykonywał sukcesywnie witraże z wynalezionego przez siebie szkła na potrzeby malborskiego zamku. "Dziś witraże jego autorstwa można spotkać niemal w każdym zakątku twierdzy, a samo szkło - opatentowane zresztą przez artystę, zyskało nazwę +szkła malborskiego+" - powiedziała Witkowicz-Pałka.

Dodała, że malborskie witraże Kozioła są bardzo różnorodne: część z nich to prace abstrakcyjne, część to z kolei witraże wykorzystujące motyw przedstawiający plecionki, a inne to z kolei prace figuratywne - przedstawiające np. stylizowane postaci krzyżackich rycerzy.

Poza Malborkiem witraże artysty oraz jego syna Wojciecha - także plastyka, który pomaga ojcu prowadzić w Toruniu autorską pracownię, można spotkać np. na Zamku Królewskim w Warszawie, w kościele św. Brygidy w Gdańsku czy w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Witraże te ozdabiają w sumie ponad sto obiektów sakralnych i świeckich w Polsce oraz za granicą, m.in. w Moskwie, Berlinie, Rydze czy Tallinie.

Jak wyjaśniła Witkowicz-Pałka, na wystawie, która zostanie otwarta w dawnym dormitorium na zamku w Kwidzynie, pokazanych zostanie ponad 60 eksponatów. Będą to m.in. kwatery witrażowe pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, ale pojawią się także fotogramy przedstawiające inne ważne realizacje Władysława Kozioła.

"Pokażemy także prace malarskie zarówno ojca i syna, bo obaj parają się także tą dziedziną sztuki" - poinformowała kurator dodając, że młodszy przedstawiciel rodu tworzy przede wszystkim prace abstrakcyjne, z kolei jego ojciec stosuje w swoim malarstwie zabiegi (w tym m.in. grube kontury okalające przedmioty czy postaci), które upodobniają jego prace do witraży.

Wystawa pt. "Malarstwo i witraże Władysława i Wojciecha Koziołów" czynna będzie na kwidzyńskim zamku do końca września. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie