23. Międzynarodowy Festiwal Baltic-Satelid

Wolontariusze z Sejn (Podlaskie) przez pięć dni będą prowadzić 23. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Baltic-Satelid. To jedyny taki festiwal w Polsce, podczas którego większością spraw organizacyjnych zajmuje się młodzież.

Festiwal potrwa od 11 do 15 czerwca, podczas którego młodzież pełni role konferansjerów, menedżerów oraz jurorów festiwalu. Zajmują się także obsługą techniczną i prowadzą biuro organizacyjne.

"Ci młodzi ludzie zostali wcześniej przygotowani do swoich zajęć podczas festiwalu. Niektórzy mają doświadczenie, bo uczestniczyli w poprzednich edycjach imprezy. Ważne, że w tym czasie czują się ważni i potrzebni" - powiedział PAP dyrektor Ośrodka Kultury Dariusz Tomczyk, który jest organizatorem imprezy.

Burmistrz miasta Stanisław Kap podczas rozpoczęcia imprezy przekazał najmłodszemu uczestnikowi klucze do miasta. Symbolicznym burmistrzem będzie przez ten czas 5-latek z Białorusi.

Na festiwalu wystąpi 12 teatrów m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Do Sejn przyjechało ok. 300 młodych aktorów. W festiwalu wezmą udział także dwa zespoły litewskiej mniejszości narodowej z Sejn. Poza konkursem wystąpi młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sejn.

"Chcemy integrować różne środowiska a teatr jest wspaniałą do tego okazją. Wszyscy bez względu na narodowość czy swoje cechy zawsze bawią się u nas wyśmienicie" - dodał Tomczyk.

Przez cztery dni, do soboty zespoły teatralne i taneczne ubiegać się będą o nagrodę Złotego Sejneńskiego Tura. W niedzielę składające się z młodych uczestników festiwalu jury wybierze najlepsze teatry w dwóch kategoriach - dziecięcej i młodzieżowej.

Jury oceni także scenografię, reżyserię, muzykę, choreografię i wyróżni najlepsze spektakle.

Sejneński festiwal to nie tylko pokazy teatralne, ale także rozrywka - w sobotę zaplanowano wybory miss i mistera festiwalu oraz "fuksówkę" czyli otrzęsiny młodych adeptów teatru.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, KULTURA, TEATR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie