Rusza Festiwal „Jazz bez”

Około 70 muzyków z siedmiu krajów weźmie udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu „Jazz bez...”, który w środę rozpocznie się w Przemyślu.

 Impreza, podobnie jak w minione lata, odbywać się będzie jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.

Festiwal, który jest jednym z największych festiwali międzynarodowych, początkowo organizowany był tylko we Lwowie i Przemyślu. Od kilku lat jest to transgraniczny jazzowy maraton, łączący polskie i ukraińskie miasta. W tym roku obejmie łącznie 16 miast: Przemyśl, Lublin, Sanok, Wrocław, Białystok, Nowica, Mościska, Kijów, Użgorod, Charków, Tarnopol, Iwano-Frankowsk, Równe, Łuck, i po raz pierwszy - Słowiańsk, Kramatorsk.

Jak poinformowała PAP Jolanta Nowak z przemyskiego Centrum, które jest współorganizatorem Festiwalu, w tym roku niektóre z koncertów odbędą się w rejonach walk.

„Chcemy dać mieszkańcom taką iskierkę nadziei, i pokazać, że jednoczymy się z nimi, że jesteśmy z nimi sercem. To właśnie z myślą o nich i dla nich zagrają artyści” – powiedziała Nowak.

Swój udział w Festiwalu, który potrwa od 3 do 14 grudnia zapowiedzieli muzycy z Polski, Ukrainy, Danii, Niemiec, USA, Włoch i Belgii.

„+Jazz bez…+ to transgraniczny, jazzowy maraton, który łączy dziesiątki miast, setki muzyków, tysiące melomanów, bezlik kilometrów i jeszcze więcej odcieni jazzu, w jedyne święto muzyki i wolności” – podkreślają organizatorzy.

Festiwal łączy wiele stylów jazzowych: swing, fusion, bebop, jazz-rock, funk, cool, free-jazz i muzykę improwizacyjną. Przemyska część Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego „Jazz bez…” – Mikołajki Jazzowe odbędzie się od 3 do 7 grudnia.

W tym czasie festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć kwartet polskiej piosenkarki Kasi Mirowskiej ze sławnym saksofonistą Piotrem Baronem, którzy wystąpią z programem poświęconym twórczości George’a Gershwina; projekt „Kibrick” amerykańskiego saksofonisty, dziekana The Southern Danish Conservatory of Music - Marca Bernsteina oraz znanych muzyków z Ukrainy i Polski: perkusisty Igora Hnydyna, gitarzysty Marka Kądzieli, kontrabasisty Michała Jarosa.

„Kibrick to rodzinne nazwisko Bernsteina, którego przodkowie pochodzą z Ukrainy i Polski. Program koncertu to jazzowa suita z opowieści Marca o historii jego rodziny, o życiu i o muzyce” – poinformowali organizatorzy.

W programie przemyskiej części Festiwalu znajdzie się jeszcze koncert krymskiego „Usein Bekirov Trio”, w którym grają ukraińscy jazzmani oraz znany krymsko-tatarski pianista Usein Bekirov; występ międzynarodowego kwintetu z udziałem: trębacza Dymitra Bondareva i gitarzysty Igora Osypowa (obaj z Doniecka), niemieckiego pianisty Ludwiga Hornunga, duńskiego basisty Martina Buhla i amerykańskiego perkusisty Jesusa Vegi.

Ponadto na deskach przemyskich klubów wystąpi jeszcze Trio Michała Milczarka, OH Group z Krakowa i przemyskie formacje: działające przy Centrum Kulturalnym Trio X z kwartetem jazzowym oraz Big Band z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

Impreza organizowana jest przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w Przemyślu oraz Klub Inicjatyw Artystycznych „Dzyga” we Lwowie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej „Jazz bez” już w swej nazwie wyraża ideę tej imprezy, jako promującej muzykę bez granic, zarówno tych geograficznych, jak i wszelkich innych barier, podziałów i uprzedzeń. Festiwal wywodzi się z dawnych „Mikołajek jazzowych”, organizowanych przez przemyskie Centrum Kulturalne, w których brali udział najznakomitsi polscy i zagraniczni jazzmani.

Przez pierwszych pięć edycji festiwal miał w nazwie określenie polsko-ukraiński. Od 2001 roku odbywał się jednocześnie w Przemyślu i we Lwowie. Od 2006 roku zmienił nazwę na międzynarodowy. Wówczas też imprezę rozszerzono na inne miasta w Polsce i na Ukrainie.

Na festiwalu powstało wiele projektów międzynarodowych, odbyły się setki koncertów, a liczba muzyków, którzy wystąpili na „Jazz bez” przekroczyła liczbę tysiąca.

W festiwalu brały już udział takie sławy polskiego jazzu, jak: Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Leszek Możdżer, krakowski Jazz Band Ball, a także najlepsi muzycy z Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie