Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle otworzy swoje podwoje 1 maja. Zobaczyć w nim będzie można m.in. jedyną w Polsce i bodaj największą w Europie wystawę malarstwa z pogranicza snu i fantazji - poinformował inicjator przedsięwzięcia Sebastian Chachołek.
Muzeum powstało w willi "Ochorowiczówka", którą wzniósł na początku XX w. psycholog, filozof, wynalazca, spirytysta i popularyzator Wisły Julian Ochorowicz. 1 maja przypadnie 100. rocznica jego śmierci.
W Muzeum obejrzeć można będzie ponad trzysta - pochodzących z kolekcji prywatnych - obrazów i rzeźb najbardziej znanych współczesnych twórców polskich, reprezentujących nurt magicznego realizmu. Są dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Dariusza Kalety, Artura Kolby, Marcina Kołpanowicza i Tomasza Sętowskiego. W Polsce nie ma drugiej tak dużej kolekcji o tej tematyce. Największe w Europie tego typu muzeum znajduje się w Holandii. Prezentuje ok. 200 prac.
W "Ochorowiczówce" znajdzie się też stała wystawa poświęcona życiu, twórczości, badaniom i wynalazkom Juliana Ochorowicza. "Zwiedzający znajdą w Muzeum unikalne dokumenty, maskę pośmiertną, pamiątki, rękopisy, ponad 100 książek, których był autorem lub do których przygotował słowo wstępne, listy pisane z Wisły i zdjęcia, które potwierdzają tak szerokie spektrum zainteresowań Juliana Ochorowicza. Był on także znakomitym deweloperem i budowniczym. Osobiście projektował wiele domków letniskowych w Wiśle, a następnie sprzedawał je lub wynajmował" - wyjaśnił Chachołek.
Muzeum zajęło całą przestrzeń willi oraz dobudowany do niej pawilon. Całość ma powierzchnię ok. 700 m kw. "Długo szukaliśmy wyjątkowego miejsca, w którym moglibyśmy zaprezentować tak bogaty zbiór dzieł magicznego realizmu. +Ochorowiczówka+ to miejsce szczególne, wyjątkowe pod kątem architektury, ale mające też własną duszę. A historia i dokonania jej budowniczego, Juliana Ochorowicza, jeszcze bardziej ową wyjątkowość podkreślają" - powiedział Chachołek.
W willi Ochorowicza bywali m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus i Władysław Reymont.
Chachołek powiedział, że koszt gruntownej modernizacji willi, którą w 2014 r. strawił ogień, wyniósł ok. 3 mln zł. Prowadzony był z funduszy prywatnych.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.
Julian Ochorowicz urodził się w 1850 r. Był m.in. filozofem i psychologiem. Wykładał na uniwersytecie w Lwowie. W Paryżu prowadził badania nad hipnotyzmem. Był pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Podkreślał znaczenie psychologii dla medycyny. Badał zjawiska parapsychiczne.
Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella. Przedstawił teoretyczne podstawy działania przekazu telewizyjnego.
Ochorowiczowi wiele zawdzięcza polska literatura. Był jednym z ideologów polskiego pozytywizmu. Był pierwowzorem dla postaci Juliana Ochockiego w "Lalce" Bolesława Prusa. "Prawdopodobnie w Ochorowiczówce Władysław Reymont zniszczył kilkadziesiąt stron pierwszej części Chłopów i zaczął pisać ją od nowa. Możliwe, że stało się tak pod wpływem rozmów z Ochorowiczem, który był jednym z nielicznych recenzentów pierwotnej wersji epopei" - dodał Chachołek.
Ochorowicz w Wiśle spędził 11 lat od 1901 r. Zmarł w Warszawie.