Nowy Staw. Festiwal wielu smaków

W Nowym Stawie odbył się Festiwal Smaku Wielkanocnego "Potrawy tradycją malowane".

Uczestnicy festiwalu przygotowali ponad 60 dań. Na stole zagościły potrawy z jajek i mięsa oraz sałatki. Był także żurek. Wśród słodkości królowały wielkanocne baby i tradycyjne mazurki.

Przygotowane smakołyki oceniała komisja konkursowa w składzie: Marcin Szesza, Danuta Hojarska, Anna Uzdowska, Tomasz Bojarczuk, Anna Konopka, Joanna Reszka.

Najlepsze ciasto, bezę, upiekła Anna Bajerowska. Komisji najbardziej zasmakowała nalewka kawowa, wyrób Ewy Kasyny. Kolejną nagrodzoną osobą była Małgorzata Biernacka, która przygotowała najciekawszą potrawę - babkę-gołąbka.

Nagrodę publiczności otrzymały osoby reprezentujące świetlicę w Lipince, które upiekły ciasto „Michałek”.

Pani Anna ze wsi Świerki na festiwal przygotowała mazurka według własnego przepisu oraz drożdżowe zajączki z farszem pieczarkowym. - Mazurek, aby mógł nabrać właściwego smaku, trzeba odpowiednio wcześnie przygotować. Lubię piec ciasta, a więc dla mnie nie jest on trudny do zrobienia - mówi.

Pani Anna w poprzednich edycjach konkursu trzykrotnie zajmowała pierwsze miejsce. Zawsze stara się zaprezentować coś nowego. Jeśli decyduje się upiec po raz kolejny mazurka, to z innymi dodatkami.

- Lubię eksperymentować, a więc staram się, by w domu, w czasie świąt na stole pojawiały się nowe ciasta i potrawy. Najlepiej byłoby, gdyby na stole były same ciasta, ale na to nie można sobie pozwolić, bo „idzie w boczki” - uśmiecha się kobieta i dodaje, że u niej w domu ilość potraw dostosowana jest do ilości osób, które mają zasiąść przy stole.

Festiwal Smaku Wielkanocnego odbył się 11 kwietnia, a jego organizatorem było Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Rozpocznij korzystanie

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

Mateusz89

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Jak dziecko

dróżka

Jak dziecko