Rozmów o Apokalipsie ciąg dalszy

Historyk literatury, wybitny papirolog , biblistka, tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Autorka wielu książek dotyczących historii Grecji epoki hellenistycznej, papirologii oraz Biblii. W jej dorobku znajdują się liczne przekłady z łaciny, greki i z języka francuskiego.
Urodziła się 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. Mając 13 lat przeczytała z zapartym tchem 'Grecję niepodległą', książkę prof. Tadeusza Zielińskiego, światowej sławy filologa klasycznego. Po lekturze tej publikacji - jak wspomina - "zachęcona przez własną babcię napisała list do osiemdziesięciopięcioletniego Profesora". Po kilku dniach otrzymała odpowiedź. W liście przeczytała między innymi: "Niech się Pani nie zraża tym, że otoczenie Pani nie rozumie i nie podziela Pani zapału. Ma Pani pomimo to rację. Bo - jak powiedział święty Augustyn - człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać, a że ideały antyku nie są złudne, o tym daje świadectwo chyba wystarczające moje własne życie, które im poświęciłem".

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej interesowała się kulturą antyczną. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologii klasycznej. W 1946, jako studentka 1 roku, została zatrudniona na UW jako asystentka prof. Jerzego Manteuffla pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1962 roku objęła kierownictwo tej Katedry.

2 lutego 1961 roku Anna Świderkówna, już wtedy docent, złożyła prywatny ślub, że - gdy tylko będzie to realne - wstąpi do klasztoru. Po śmierci matki ślub można było zrealizować. W 1978 Pani Profesor wstąpiła do benedyktynek w Żarnowcu. Rok później wróciła do Warszawy, ponieważ władze zakonne stwierdziły, że nie ma powołania.
W ostatnich latach przedmiotem jej pracy naukowej stało się Pismo Święte. "Teraz, pod koniec mojej kariery uniwersyteckiej piszę tylko o Piśmie Świętym i mówię tylko o nim, gdyż tak wielkie jest zapotrzebowanie" -- mówi profesor Świderkówna, autorka m.in. "Rozmów o Biblii" i "Biblii w świecie greckim".


Najważniejsze publikacje
Bogowie zeszli z Olimpu, Chodzić po wodzie, Hellada królów, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Nie tylko o Biblii, Od bogów pogańskich do Boga żywego, Rozmowy o Biblii, Rozmowy o Biblii cd., Rozmowy o Biblii: Nowy Testament, Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści, Biblia a człowiek współczesny, Prawie wszystko o Biblii, Chodzić po wodzie. [rozmowy z Anną Świderkówną].
W 2006 została laureatką Feniksa - za nieustanne odczytywanie Biblii - 'księgi życia' - w sposób odsłaniający przed człowiekiem coraz to nowy, głębszy sens jego egzystencji, a 5.3.2007 odebrała prestiżową nagrodę im. Jana Parandowskiego.


___________________________________________________________________


Na siódme z cyklu comiesięcznych spotkań z Panią Profesor
zapraszamy w niedzielę, wyjątkowo na godz. 20 do pokoju Wiara.
Przed rozmową prosimy przeczytać zapis poprzedniego czatu a zwłaszcza PYTANIA, NA KTÓRE P. PROF. ODPOWIEDZIAŁA PO CZACIE
żeby nie powtarzać pytań.



_________________________________________________________________


Sztuka kaznodziejska
11 grudnia gościem czatu będzie ks. prof. Kazimierz Panuś


Prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, prorektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, kierownik Katedry Homiletyki Wydziału Teologicznego PAT, członek Komitetu Nauk Teologicznych przy Polskiej Akademii Nauk; autor trzytomowej syntezy historii kaznodziejstwa w Polsce i w Kościele Powszechnym Zarys historii kaznodziejstwa w Kościele katolickim (Kraków 1999-2001), książek: Kaznodziejstwo w katedrze krakowskiej (cz. I-II Kraków 1995), Uratować Naród! Głos z ambony Katedry Wawelskiej okresu niewoli narodowej 1975-1918 (Kraków 1996), licznych biografii świętych : Św. Marcin z Tours (Kraków 2003), Święty Patryk (Kraków 2004), Wielcy mówcy Kościoła (Kraków 2004), Wielcy mówcy Kościoła w Polsce (2005), Henryk Lacordaire (Kraków 2005), Św. Leon Wielki (Kraków 2005), Św. Kinga (Kraków 2005), Św. Jan Vianney (Kraków 2006), Św. Franciszek Salezy (Kraków 2006), Aniela Salawa (Kraków 2006), Piotr Skarga (Kraków 2006), red. tomu Wielcy kaznodzieje Krakowa (Kraków 2006) i wielu artykułów; tłumacz Wyznania i Listu do Korotyka św. Patryka (Kraków-Tyniec 2003). Mieszka w Krakowie. Zainteresowania: historia kaznodziejstwa oraz muzyka klasyczna. Dewiza życiowa: "Granica miłości - miłość bez granic!"





Autor najciekawszego pytania otrzyma najnowszą książkę
ks. prof. Panusia Historia kaznodziejstwa
ufundowaną przez Wydawnictwo SALWATOR

Książka z autografem Autora !

_________________________________________________________________


Na czat z ks. prof. Kazimierzem Panusiem zapraszamy we wtorek, 11.12,
na godz. 21 do pokoju Wiara



_________________________________________________________________


Byłeś na czacie z ks. prof. Jelonkiem ? Zadawałeś pytania?
Sprawdź, czy listonosz zapuka do Twoich drzwi !!!



_________________________________________________________________

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie