[21:21] fred: czy uważa że Kościół instytucjonalny, w tym Kościół w Polsce powinien ulec jakiejś demokratyzacji? jeżeli tak to jakiej? Co sądzi Pan np. o postulatach Tadeusza Bartosia?
[21:23] Tomasz_Terlikowski: Nie sądzę, by Kościół potrzebował demokratyzacji. Kościół potrzebuje świadectwa, wiary, mądrości pasterzy i wiernych.
[21:23] Tomasz_Terlikowski: Istotą tego sporu wcale nie była hierarchiczna struktura, ale konkretne wydarzenia i styl sprawowania władzy.
[21:24] Tomasz_Terlikowski: Nad tym stylem, nad przesadnym klerykalizmem zachowań - tak zresztą wiernych jak i świeckich - można dyskutować, ale nad strukturą kościelną, raczej nie,
[21:24] Tomasz_Terlikowski: Nie oznacza to, że nie ma potrzeby uważniejszego wsłuchiwania się w głos wiernych czy mocniejszego ich dowartościowania, ale to nie oznacza demokratyzacji.
[21:25] Tomasz_Terlikowski: Gdyby zresztą Kościół w swojej samoświadomości doszedł do wniosku, że potrzeba mocniejszego zaangażowania się świeckich w rozmaite procesy
[21:25] Tomasz_Terlikowski: to nie musi odwoływać się do demokracji, może spokojnie odwołać się do swoich własnych doświadczeń z pierwszych wieków czy do doświadczenia katolickich kościołów wschodnich.
[21:26] Tomasz_Terlikowski: Ale to temat ostatecznie bardzo luźno związany z obecnym sporem, który pozostaje głównie debatą na temat świadectwa czy nieumiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niż debatą nad strukturami władzy/
[21:26] ignacy: jak chciałby Pan, żeby Kościół wyglądał, zatem ??
[21:28] Tomasz_Terlikowski: Nie mam takich wyobrażeń. Ten Kościół jaki jest - jest moim Kościołem, i taki Kościół - z jego ludzkimi ułomnościami, słabościami, ale i pięknem kocham/
[21:28] megi: Na czym polega wg Pana jedność w Kościele?
[21:28] Tomasz_Terlikowski: Na Eucharystii i wspólnocie wiary.
[21:29] Tomasz_Terlikowski: Ale także na umiejętności akceptowania tych, którzy widzą świat czy Kościół nieco inaczej niż ja.
[21:29] Tomasz_Terlikowski: Na nie dzieleniu katolików w Polsce na Polaków i tych innych...
[21:30] Tomasz_Terlikowski: Ale fundamentem jest oczywiście Eucharystia. I tu nasza jedność nie jest zagrożona/
[21:30] tricorp: Czy Kościół czyli hierarchia i my nie powinniśmy wyraźnie i wielokrotnie dziś przypominać, że żaden cel nie uświęca środków ?Dzisiaj politycy "wszelkiej maści" ze skuteczności uczynili "złotego cielca" i akceptują każde środki do osiągnięcia celu.
[21:31] Tomasz_Terlikowski: Powinniśmy. I mam wrażenie, że często to czynimy. A że nie jesteśmy wspólnotą świętych, a grzeszników, to wiele nam w tej kwestii brakuje/
[21:31] ROZALIA7: jak można dążyć do prawdy w mediach?
[21:31] ROZALIA7: czy jest jakiś sposób walki o prawdę w mediach
[21:32] Tomasz_Terlikowski: To pytanie ma dwie strony. Dziennikarz powinien zachowywać maksymalną staranność w zbieraniu informacji, dążyć do ich potwierdzenie itd. itp. To kwestia profesjonalizmu
[21:32] Tomasz_Terlikowski: i nie ma co ukrywać, że jest to jakaś codzienna walka każdego dziennikarza z osobna.
[21:32] Tomasz_Terlikowski: Ale rozumiem, że pyta się Pani także o to, jak my/odbiorcy możemy walczyć o prawdę.
[21:33] Tomasz_Terlikowski: Tu też nie mam odkrywczej rady: po prostu trzeba stosować siłę swojego portfela. Nie kupować i nie oglądać tego, co uważamy za kłamstwo.
[21:33] Tomasz_Terlikowski: Jeśli takich ludzi będzie odpowiedni dużo - to albo dane medium padnie, albo zmieni profil.
[21:34] Tomasz_Terlikowski: Inna rzecz, że kategorię prawdy niekiedy niełatwo zastosować do mediów/
[21:34] Lars: Często (zbyt często) media spekulują nt. ewentualnego rozwoju sytuacji w temacie którego się podejmują upublicznić (chodzi mi o sensacyjną atrakcyjność tematu) , i wtedy dopisują mu własny założony przez siebie scenariusz, czy można to nazwać manipulowaniem, oszukiwaniem czy biznesem?
[21:35] Tomasz_Terlikowski: Tak długo, jak owe scenariusze odwołują się do rzeczywistości, to znaczy trzymają się faktów - to jest to naturalna praca dziennikarza.
[21:35] Tomasz_Terlikowski: Stawianie pytań, szukanie odpowiedzi, prezentowanie alternatywnych wizji rozwoju sytuacji czy nawet spekulowanie nad przyszłością danych osób czy instytucji
[21:36] Tomasz_Terlikowski: na podstawia cząstkowych danych - to zadanie mediów. Nie sądzę, by było to manipulowanie czy oszukiwanie. Dopóki są podstawy (nawet cząstkowo poznane) w faktach/
[21:36] Artchi: Czy "prawda" w mediach ma wpływ na kościół??
[21:36] Artchi: Media podają czasem fałszywe informacje ludzie w nie wierzą i oddalają się od Kościoła. To jaki cel ma dziennikarz ?
[21:37] Tomasz_Terlikowski: Zazwyczaj dziennikarz nie ma tu celu. Albo się pomylił, albo został wprowadzony w błąd, albo błędnie zinterpretował informacje.
[21:37] Tomasz_Terlikowski: Wiara w to, że za mediami stają jakieś ciemne siły, które chcą zniszczyć polski Kościół - wydaje mi się dość dziwna.
[21:37] Tomasz_Terlikowski: Wielu dziennikarzy jest wprawdzie niewierzących, ale wielu jest wierzących.
[21:38] Tomasz_Terlikowski: I jeszcze jedno. Gdyby nie wyciąganie przez media niewygodnych dla części hierarchii spraw - nie byłoby np. oczyszczenia Kościoła w USA.
[21:38] Tomasz_Terlikowski: tak więc, choć media są niewygodne i czasami się mylą, spełniają ważną funkcje kontrolną. Także nad Kosciołem hierarchicznym/
[21:38] Lars: Skąd wiedział pan o planach „porzucenia sutanny” przez ks. Prof. T. Węcławskiego ? Czytałem w necie takie stwierdzenie - że prędzej pan Terlikowski założy sutannę niż zrzuci ją ks. Węcławski
[21:38] Monika75: Jak Pan skomentuje dzisiejsze oświadczenie ks. Węcławskiego nt. artykułu sugerującego jego zamiar porzucenia kapłaństwa?
[21:39] Tomasz_Terlikowski: To oświadczenie komentuje się samo. Bardzo chciałem, żeby ks. Węcławski zaprzeczył, ale tego nie zrobił.
[21:40] Tomasz_Terlikowski: Mam nadzieję, że moje informacje okażą się przedwczesne, ale tak rozmowa z ks. Węcławskim jak i jego oświadczenie skłaniają mnie do opinii, że tak nie jest.
[21:41] Tomasz_Terlikowski: Potrzeba tu modlitwy/
[21:41] Michcik: Dlaczego wg. Pana media tak aktywnie działają w związku ze sprawą lustracji w Kościele ?
[21:41] Tomasz_Terlikowski: Bo media lubią skandale.
[21:42] Tomasz_Terlikowski: A jak jeszcze w roli głównej występuje w nich Kościół to wprost je uwielbiają.
[21:42] Tomasz_Terlikowski: A na poważniej: Kościół jest w Polsce niezwykle ważną instytucją, także dla niewierzących, i wielu z nich szczerze troszczy się o jego przyszłość.
[21:43] Tomasz_Terlikowski: No i jest jeszcze kwestia czysto profesjonalna: ludzie chcieli o tym w ostatnich dniach czytać i słuchać, więc media dostarczały im tego, czego chcieli/
[21:43] zielona_mrowka: Jak Pan odbiera ostatni list rady stałej Episkopatu w kontekście przyszłego oczyszczenia? Jakie były Pana wrażenia po jego przeczytaniu?
[21:44] Tomasz_Terlikowski: List był i jest ważny. Dla mnie jednak istotne jest to, czy i jak będzie realizowany. Fakt, że łącznikiem między Episkopatem a kościelną komisją lustracyjną został abp Głódź
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |