Poezja to stan duszy

[20:37] ksiadz_na_czacie2: Szczęść Boże, witam na czacie portalu Wiara.pl
[20:37] Michal_Zablocki: Szczęść Boże! Miło!
[20:37] ksiadz_na_czacie2: Naszym gościem jest dziś pan Michał Zabłocki.
[20:37] Michal_Zablocki: To ja
[20:37] ksiadz_na_czacie2: Poeta i reżyser, Autor Programu Rewolucji Poetyckiej "Multipoezja" .
[20:37] Michal_Zablocki: Tak
[20:38] ksiadz_na_czacie2: Autor tekstów piosenek w repertuarach artystów związanych z Piwnicą pod Baranami, głównie Grzegorza Turnaua. Obecnie związany z "Alchemią" na krakowskim Kazimierzu, Agnieszką Chrzanowską i Tomaszem Marsem.
[20:38] ksiadz_na_czacie2: Jest m.in. autorem cyklu wierszy "Ogień olimpijski", który posłużył za podstawę 13 piosenkom Agnieszki Chrzanowskiej ilustrującym zmagania polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku w Atenach.
[20:38] ksiadz_na_czacie2: Jego tekst "Cichosza", śpiewany przez Grzegorza Turnau, został wyróżniony w plebiscycie Muzycznej Jedynki’93 i sklasyfikowany na drugim miejscu w konkursie Fryderyki’94.
[20:38] ksiadz_na_czacie2: Swoje wiersze publikuje m.in. na murach domów i chodnikach miast. Do wspólnego pisania wierszy on-line zaprasza na czacie „Multipoezja” w portalu Onet.pl
[20:38] Michal_Zablocki: Już nie z Alchemią. Teraz założyliśmy Teatr Piosenki w Centrum. :)
[20:38] ksiadz_na_czacie2: Walczy nie tylko słowem :) - W latach 1979-1987 zdobywał wielokrotnie tytuły indywidualnego i drużynowego mistrza Polski, a w 1984 - szóste miejsce na mistrzostwach świata juniorów w szermierce.
[20:39] ksiadz_na_czacie2: Serdecznie witamy.
[20:39] Michal_Zablocki: Rzeczywiście :)
[20:39] Michal_Zablocki: Też witam!

[20:39] ksiadz_na_czacie2: Panie Michale, będziemy rozmawiać o poezji czy pisać wiersze?
[20:39] Michal_Zablocki: Wiersza pisać nie damy rady, bo ja musiałbym być moderatorem*

[20:39] ksiadz_na_czacie2: Jaki jest cel programu wiersze chodnikowe?
[20:40] Michal_Zablocki: Jak komuś za daleko do książki, to niech chociaż oczy spuści i spojrzy pod nogi... A tak poważniej mówiąc - kontakt
[20:40] Michal_Zablocki: Ważny jest kontakt z człowiekiem. Dla piszącego brak kontaktu, to śmierć
[20:41] Michal_Zablocki: Każdy musi dziś szukać swojej drogi do czytelnika
[20:41] Michal_Zablocki: I ona nie zawsze jest prosta i łatwa

[20:42] aprylka: Czy wielu jest chętnych do pisania wierszy on-line na czacie „Multipoezja”? Skąd w ogóle pomysł na taki czat?
[20:43] Michal_Zablocki: Niezbyt wielu. Zwykle spotykamy się w takich grupach, jak ta teraz. Kiedyś miałem frekwencję około setki, ale to było wtedy, kiedy czat był trendy i był podlinkowany pod główną stronę Onetu. Teraz jest kameralniej.
[20:43] Michal_Zablocki: Pomysł stąd, że szukam wszędzie. Nie chciałem ominąć Internetu. A lubię interaktywność

[20:43] Lars: Co to jest poezja? czy wiersze pisze się wtedy, kiedy ma się natchnienie? ;) Od kiedy Pan pisze wiersze i dlaczego? :) Trzeba zadawać pytania wierszem? ;):))
[20:45] Michal_Zablocki: Ha! Poezja to jest taki stan duszy, przy którym wszystko się śmieje. I to wystarczy przelać na papier. Ale często to "coś" powstaje na papierze właśnie, w procesie pisania. I wtedy dopiero dusza zaczyna się śmiać

[20:45] Lars: Czy można nauczyć się pisania wierszy – czy jest to trudne? Jak zacząć – od czego? Skąd Pan czerpie pomysły na pisanie?
[20:46] Michal_Zablocki: Wątpię, czy można nauczyć się tego stanu duszy. Ale pisania sprawnego - owszem. Pomysły na pisanie czerpię zewsząd dosłownie. I widzę wszędzie preteksty. Dlatego staram się być różnorodny. I nic co ludzkie pod tym względem nie jest mi obce :)

[20:46] chomik: Wszystko się śmieje? Ja raczej myślałam, że poezja częściej powstaje wtedy, gdy w duszy wszystko płacze...
[20:47] Michal_Zablocki: Poezja jako odtrutka - rozumiem. Ale uwaga! Można mimowolnie rozpowszechniać truciznę! Poezjowanie, to przekuwanie tego, co negatywne w to, co pozytywne.

[20:47] zielona_mrowka: Łatwiej pisać poezje na papier, czy ze świadomością że ma to być tekst do piosenki? A może Pan pisze i po prostu jeśli się komuś coś spodoba to się do tego tworzy muzykę? :)
[20:49] Michal_Zablocki: Piszę we wszystkie "strony", ale rzeczywiście najwięcej moich znanych piosenek, to wiersze, do których potem ktoś dopisał muzykę. Ostatnio pracuję bardzo dużo z Agnieszką Chrzanowską, która właśnie teraz śpiewa na Rynku w Krakowie moją Piosenkę Camille Claudel z okazji 750 rocznicy lokacji miasta. I przygotowaliśmy właśnie nowy materiał na płytę, gdzie wszystkie teksty pisałem do muzyki

[20:49] alba: Kogo uznaje Pan za swojego mistrza?
[20:51] Michal_Zablocki: To by było trudne. Nie mam mistrzów. Jestem bardzo krytyczny i potwornie zarozumiały. :) To znaczy uważam, że tworzyć można tylko pisząc swoje i nie poddając się świadomie żadnym wpływom (chociaż te wpływy oczywiście są)

[20:51] chomik: Czyli czy coś jest poezją ocenia się po tym, na ile pozytywne jest przesłanie?
[20:52] Michal_Zablocki: Ha! Nie! Mówię o stanie wewnętrznym, a nie o tym, co w literkach. Często coś potwornie smutnego napisane jest tak, że dusza się śmieje mimo wszystko

[20:52] zielona_mrowka: Przeczytałam, że wyreżyserował Pan również kilka teledysków - szukał Pan nowych możliwości ekspresji, czy to tylko taki odskok od pisania? :)
[20:53] Michal_Zablocki: Ja skończyłem najpierw polonistykę na UW, a potem studiowałem reżyserię w Łodzi i po studiach reżyserowałem dużo reklam, ale mi się to znudziło. Wykorzystałem jednak to doświadczenie w teledyskach

[20:53] baranek: kiedyś zajmował się pan szermierką :) - czy ta szermierka słowna, jaką Pan obecnie uprawia, to wyraz tęsknoty za białą bronią? ;)
[20:54] Michal_Zablocki: Czy ja wiem? To raczej chyba transmisja pokoleń. Mój ojciec tez przecież szermierz. Ja zawsze musze mieć kogoś przed sobą. Musze go pokonać... chociaż najważniejsze w moim życiu odkrycie, to to, że najtrwalszy sukces jest wtedy, kiedy się z wdziękiem potrafimy poddać :)
[20:55] Michal_Zablocki: No i z pokorą...

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie