Zalesianki, do dzieła!

Znana aktorka prezeską Koła Gospodyń Wiejskich? Oczywiście, bo warto!

Dzień Sąsiada

Na pierwszy Dzień Sąsiada w Zalesiu Górnym przyszły tłumy. Całe rodziny, i to nie tylko z bliskiego sąsiedztwa, ludzie starsi, dzieci, młodzież. – Moje dzieci włączyły się w organizację, więc informacja o wydarzeniu poprzez portale społecznościowe dotarła do wielu osób, w tym młodych. Ci młodzi cieszą mnie najbardziej, bo okazuje się, że chcą się integrować i robić wspólnie ze starszymi dobre rzeczy – cieszy się M. Królikowska.

Na Dniu Sąsiada była okazja, aby smacznie zjeść (jak na porządne KGW przystało). Panie przyniosły ciasta, ukiszone przez siebie ogórki, smalczyk. Było też rękodzieło. – Robiłyśmy własnoręcznie torebki ekologiczne! Szyłyśmy wieczorami, każda starała się wygospodarować trochę czasu – opowiada pani Anita, również członkini KGW. – Wcześniej powstało śliczne logo, które nas charakteryzuje: jesteśmy kobietami, które patrzą z nadzieją w przyszłość.

Pani Ewa na Dzień Sąsiada napiekła chlebów na swojskim zakwasie.Sama jeździ do młyna i wybiera specjalny rodzaj mąki. Chleby smakują wszystkim, są zdrowe i chrupiące. – Jeśli będzie zainteresowanie wśród pań z KGW, ale i spoza koła, zorganizuję warsztaty dotyczące tego, jak upiec zdrowy, pyszny, polski chleb – uśmiecha się pani Ewa, krojąc pajdę chrupiącego razowca. Znika w kilka chwil. Po godzinie z całego zapasu nie ma już śladu.

Za stoiskiem z chlebami mąż jednej z członkiń pomaga w nalewaniu orzeźwiających i zdrowych lemoniad. Świeże owoce, zioła. Nie trzeba wiele, by wyczarować wspaniały smak. Bez chemii, polepszaczy i tony cukru. A jeszcze dalej, za starą willą, w której mieści się siedziba KGW Zalesianki, młodzież wymienia się ciuchami (to inicjatywa córki pani Małgorzaty). Zorganizowano też kącik dla artystów: można malować, rysować i grać. Jest gitara, są klawisze. Muzycy zrobili gościom prawdziwe jam session! – Mamy tutaj w Zalesiu wielu muzyków i twórców. Przyszli na nasze święto i – proszę bardzo – grają i śpiewają – śmieje się pani Małgosia. – Niewiele trzeba, by zmieniać świat wokół nas. Potrzeba była grupy działających pań, niewielkiej przestrzeni i odrobiny wolnego czasu.

Dzieci również mają miejsce na swobodną zabawę przy gigantycznych, kolorowych bańkach mydlanych. Tymi ostatnimi z wielką fantazją i oddaniem i – jak podkreśla – cierpliwością do maluchów zajmuje się Ksawery Królikowski, najmłodszy syn pani Małgorzaty. Pani Agata natomiast, na co dzień nauczycielka, zorganizowała punkt, w którym najmłodsze dzieci malują palcami, tworzą własne portrety na wielkich kartonach. Pisk, śmiechy i radość! To wesoła twórczość jest nie tylko zalesiańska.

– Byłam zdziwiona, że oprócz naszych mieszkańców na rowerach i samochodami przyjechali ludzie z gmin sąsiednich, a nawet zza Wisły. Mieli po prostu ochotę miło spędzić czas, porozmawiać. To pokazuje, że jesteśmy społeczeństwem otwartym i chętnym do integracji. Czasem trzeba jedynie stworzyć warunki ku temu, przyjazną atmosferę i miejsce – mówi M. Ostrowska-Królikowska. – Po Dniu Sąsiada bardzo dużo pań pytało, w jaki sposób mogą w swoich miejscowościach założyć koło gospodyń wiejskich. Myślę, że warto, by kobiety brały lokalne sprawy w swoje ręce i przekazywały innym to, co najlepsze: ciepło, energię i doświadczenie życiowe. W świecie, który pędzi, który wszystko przelicza na pieniądze, takie wartości jak przyjaźń, wspólne działanie i tworzenie dobrych przestrzeni sąsiedzkich są warte promowania – wskazuje.

KGW Zalesianki ma wiele planów na przyszłość. – Chcemy działać lokalnie, wspierać się wzajemnie. Ważna jest babska solidarność i przekazywanie mądrości kobiecej z pokolenia na pokolenie. Planujemy też różne działania charytatywne i pomocowe. Myślę, że warto pomagać. A kobiety potrafią i chcą to robić – tłumaczy pani Agata. – Działajmy więc! W KGW i wszędzie tam, gdzie kobiety jednoczą się i czują potrzebę zmieniania świata na lepsze. Małymi kroczkami i na szpilkach. Wspólnie nam się uda – dodaje. •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Rozpocznij korzystanie

W Biblii o krwi

krzysiekniepieklo

W Biblii o krwi

Świat pełen trupów

krzysiekniepieklo

Świat pełen trupów