Bezpośrednie relacje ważniejsze niż wirtualne

Benedykt XVI uważa, że "kontakt wirtualny nie może i nie powinien zastępować bezpośredniego kontaktu z ludźmi na wszystkich poziomach naszego życia". Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu papież poświęcił m.in. portalom społecznościowym.

Benedykt XVI zwraca uwagę, że bezpośrednich relacji nie może zastąpić tylko wirtualny kontakt   Henryk Przondziono/Agencja GN Benedykt XVI zwraca uwagę, że bezpośrednich relacji nie może zastąpić tylko wirtualny kontakt

Hasło ogłoszonego w poniedziałek w Watykanie tegorocznego orędzia brzmi: "Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej". 45. Dzień Środków Społecznego Przekazu będzie obchodzony w większości Kościołów krajowych 5 czerwca.

Polskie tłumaczenie papieskiego orędzia znajdziesz TUTAJ:.

"Nowe technologie nie tylko zmieniają sposób komunikowania, ale komunikację samą w sobie, przez co można stwierdzić, że stoimy w obliczu szerokiej transformacji kulturowej. Wraz z takim sposobem rozpowszechniania informacji i wiedzy, rodzi się nowy sposób zdobywania wiedzy i myślenia, z nieznanymi dotąd możliwościami zawierania relacji i budowy jedności" - napisał Benedykt XVI.

"Rysują się cele do niedawna nie do pomyślenia, które wywołują zdziwienie możliwościami, stwarzanymi przez nowe środki i jednocześnie nakazują w sposób coraz bardziej naglący poważną refleksję nad sensem komunikacji w dobie cyfrowej (...) Jak każdy inny owoc geniuszu człowieka, nowe technologie komunikacji wymagają postawienia ich w służbie na rzecz integralnego dobra osoby i całej ludzkości" - zauważył papież.

"Użyte mądrze mogą wnieść wkład i zaspokoić pragnienie sensu, prawdy i jedności, które pozostaje najgłębszą aspiracją istoty ludzkiej" - dodał Benedykt XVI.

Papież zwrócił uwagę na "typowe ograniczenia komunikacji cyfrowej": "stronniczość interakcji, tendencja do przekazywania tylko niektórych części swojego wewnętrznego świata, ryzyko popadnięcia w rodzaj budowy wizerunku samego siebie, który może ulegać samozadowoleniu".

"Coraz większy udział w publicznej arenie cyfrowej, tej stworzonej przez tak zwane portale społecznościowe, prowadzi do zawierania nowych form relacji międzyludzkich, oddziałuje na postrzeganie siebie i zatem nieuchronnie stawia pytanie dotyczące nie tylko poprawności swojego działania, ale także autentyczności bycia. Obecność w tych wirtualnych przestrzeniach może być znakiem autentycznego dążenia do osobistego spotkania z drugim człowiekiem, jeśli z uwagą stara się uniknąć niebezpieczeństw, takich jak chronienie się w rodzaju równoległego świata lub nadmierne wystawienie się na świat wirtualny" - stwierdził papież.

Dalej wskazał: "W poszukiwaniu dzielenia się, +przyjaźni+, staje się wobec wyzwania bycia autentycznym, wiernym samym sobie, bez popadania w iluzję sztucznej budowy +profilu+ publicznego".

"Nowe technologie pozwalają ludziom spotykać się ponad granicami przestrzeni i samych kultur otwierając w ten sposób cały nowy świat potencjalnych przyjaźni. To wielka szansa, ale pociąga także za sobą większą uwagę i świadomość możliwych zagrożeń" - ostrzegł Benedykt XVI.

Papież zachęcił do zadania sobie pytań: "Kto jest moim +bliźnim+ w tym nowym świecie? Czy istnieje niebezpieczeństwo bycia mniej obecnym wobec tych, których spotykamy w naszym, zwyczajnym codziennym życiu? Czy istnieje ryzyko stania się bardziej oderwanym od rzeczywistości, ponieważ nasza uwaga jest podzielona i pogrążona w +innym świecie+ niż ten, w jakim żyjemy? Czy mamy czas na krytyczną refleksję na temat naszych wyborów i podsycanie stosunków międzyludzkich, by były naprawdę głębokie i trwałe?".

"Także w erze cyfrowej każdy staje wobec potrzeby bycia osobą autentyczną i refleksyjną" - ocenił Benedykt XVI, który wyraził również opinię, że ewangelizacja musi opierać się na bezpośrednich relacjach.

Do młodzieży papież zaapelował zaś o "robienie dobrego użytku z obecności na arenie cyfrowej".

Polskie tłumaczenie papieskiego orędzia znajdziesz TUTAJ :.

«« | « | 1 | » | »»
 • Iskra
  24.01.2011 17:38
  Wraz z takim sposobem rozpowszechniania informacji i wiedzy, rodzi się nowy sposób zdobywania wiedzy i myślenia, z nieznanymi dotąd możliwościami zawierania relacji i budowy jedności" - napisał Benedykt XVI.
  Ja nie rozumiem dlaczego papieza Benedykta XVI sie przedstawia tylko tak jakby jego rola bylo przestrzeganie i napominanie i wskazywanie tylko na zagrozenia.
  Papiez Benedykt XVI z pewnoscia jest papiezem glebi ale ta glebia to nie otchlan w ktorej ginie cieplo i zyczliwosc ale to glebia w ktorej cieplo i zyczliwosc sa zakorzenione. Benedykt XVI kocha swiat, kocha wspolczesnego czlowieka z najglebszych pokladow swej osobowosci, ktora moze nie jest tak ekspresyja ale autentyczna. Ja nie rozunmien tytulow , ktore zaczynaja sie od ocen .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie