Katolickie katedry i kościółki, cerkwie prawosławne i unickie, synagogi, molenny staroobrzędowców, dawne zbory ewangelickie czy kościół należący niegdyś do menonitów są świadectwem wielowiekowej mozaiki religijnej.
Camino Polaco, jedna z najdłuższych Dróg św. Jakuba w Polsce, biegnie od granicy z Litwą w Ogrodnikach po Mogilno na granicy Kujaw i Wielkopolski, pofalowanym, malowniczym terenem pojezierzy (Wschodnio- i Zachodniosuwalskiego, Ełckiego, Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, Mrągowskiego, Olsztyńskiego, Iławskiego, Brodnickiego, Dobrzyńskiego, Żnińsko-Mogileńskiego, wchodzącego w skład Pojezierza Wielkopolskiego) przedzielonych obszarami równinnymi (równiny Augustowska, Olsztynka, Iławska, Inowrocławska) z Doliną Drwęcy i Kotliną Toruńską.
Wigierski Park Narodowy, Mazury Garbate w okolicach Olecka, wijąca się w licznych splotach nizinna Drwęca, puszcze Borecka czy Bydgoska to inne przyrodnicze atuty tego szlaku jakubowego.
Zainicjowania w 2005 r., sukcesywnie znakowana w latach 2007–2013 Droga Polska przemierza trzy województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i ten właśnie podział administracyjny z grubsza odzwierciedla kulturową odmienność poszczególnych rejonów, począwszy od drewnianego budownictwa Suwalszczyzny, przez charakterystyczną ceglaną architekturę Warmii i Mazur, po również ceglaną, ale różniącą się od warmińsko-mazurskiej, zabudowę ziemi chełmińskiej z Toruniem na czele, oraz pamiętające początki państwa polskiego zabytki Kujaw.
Odmienność architektury wiąże się też ze zróżnicowaniem wyznaniowym na poszczególnych obszarach. Katolickie katedry i kościółki, cerkwie prawosławne i unickie, synagogi, molenny staroobrzędowców, dawne zbory ewangelickie czy kościół należący niegdyś do menonitów są świadectwem wielowiekowej mozaiki religijnej.
Wśród religijnych, a zarazem kulturowych obiektów na czoło wysuwają się klasztor w Wigrach, sanktuaria w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie, a także w Sejnach czy Nowym Mieście Lubawskim oraz opactwo pobenedyktyńskie w Mogilnie.
Do miejsc związanych ze znanymi osobami należą dwór rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie, muzeum w domu rodzinnym Marii Konopnickiej w Suwałkach, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Płonne odwiedzane przez Marię Dąbrowską czy Parchanie z letnią siedzibą gen. Władysława Sikorskiego.
Na tak długim szlaku jakubowym nie brakuje kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Znajdują się one w Bakałarzewie, Olsztynie (konkatedra archidiecezji warmińskiej), Płonnem, Toruniu, Mogilnie.
Camino Polaco zostało przedstawione w umownym podziale na 25 etapów o długości od 17 do 37 km, tylko w części nadających się na pielgrzymkę rowerową. Na nocleg typu albergue można liczyć przy kościele parafialnym w Krasnopolu, zawsze z otwartymi ramionami przyjmą kaminowiczów domy pielgrzyma w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.
Ze względu na to, że są to rejony w sezonie cieszące się dużą popularnością wśród wczasowiczów, rezerwacje noclegów w innych miejscach warto poczynić z wyprzedzeniem.
CAMINO POLACO / DROGA POLSKA Ogrodniki – Mogilno 643,5 km
*
Powyższy tekst jest fragmentem książki "Polskie camino. Wielki przewodnik po Drogach św. Jakuba w Polsce". Autorka: Monika Karolczuk. Wydawnictwo AA
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |