Mówiące gałązki

Brak komentarzy: 0

Agata Combik

GOSC.PL

publikacja 06.08.2011 06:11

Kolce czerwonej róży opowiadają o krwawych ranach Chrystusa, pachnący jaśmin o dobroci Weroniki, brzoza-płaczka o łkających niewiastach.

Mówiące gałązki

Park otula seminarium – dzieje dawnej rezydencji przybliżają zwiedzającym klerycy Agata Combik

W salwatoriańskim parku Drogą Krzyżową razem z Jezusem idą drzewa i krzewy. Złożeniu krzyża na ramiona Zbawiciela towarzyszy lim­ba – drzewo znoszące dzielnie wichry i śniegi; o krwi i bólu upadków przypomina głóg czy kolczasty ognik o czerwonych je­sienią koralach, bluszcz nasuwa myśl o wsparciu, jakiego Szymon udzielił Chrystusowi.

- Droga Krzyżowa w parku przy seminarium jest niekonwen­cjonalna. Przy stacjach pojawiają się kamienie, ale i specjalnie do­brane rośliny - mówi ks. Bogdan Giemza SDS, inicjator nietypowej kalwarii. - Główny jej projektant, Lesław Chudzyński, do każdej sta­cji przypisał drzewo czy krzew symbolicznie wyrażające daną tajemnicę Męki Chrystusa.

Mówiące gałązki

Każdej stacji Drogi Krzyżowej towarzyszy symboliczna roślina i informacja o niej Agata Combik/GN

Niedawno posadzone rośliny potrzebują nieco czasu, by „peł­nym głosem” mówić o wydarze­niach Drogi Krzyżowej, ale już teraz robią wrażenie - a każdy nowy listek i zmieniające się pory roku wnoszą tu coś nowego. Park otaczający seminarium zo­stał już w pełni zrewitalizowany i kryje wiele malowniczych za­kątków. Tu grota Matki Bożej, tam mała kapliczka na starym dębie, ażurowa altanka, furtka otwie­rająca widok na rozległe pola...

By zajrzeć na parkowe alejki, należy się zgłosić na furtę semi­narium. Na stronie www.seminarium.sds.pl  podane są informacje na temat możliwości zwiedzania wnętrza obiektu - dawnego zam­ku, należącego niegdyś do znane­go browarnika Georga Kisslinga, a kryjącego wspaniałą Salę Dębo­wą, tzw. cesarskie schody i sze­reg reprezentacyjnych pomiesz­czeń.

Zamek jak nowy

Mówi ks. Jerzy Madera SDS - rektor WSD Salwarorianów: - Park, którego rewitalizacja przeprowadzona została w ubiegłym roku, ma wielką wartość przyrodniczą, a także edukacyjną. Przypomina nieco ogród botaniczny - odpowiednie plakietki pomagają poznać różne gatunki roślin. Jeśli chodzi o remont budynku, został już odrestaurowany tzw. Stary Zamek, w tym refektarz i Sala Dębowa. Obecnie trwają prace w Nowym Zamku. myślę, że do końca roku wszystko będzie gotowe. Być może wówczas nasz obiekt jeszcze szerzej otworzy się na gości.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama