Grillowane polędwiczki zwyciężyły

Grillowane polędwiczki po florencku zwyciężyły podczas 3. Festiwalu Opolskich Smaków. Odwiedzający imprezę zorganizowaną na opolskim Rynku skosztowali w miniony weekend "startujących" w konkursie i wyłonili spośród nich zwycięzcę.

Polędwiczki wieprzowe owinięte w boczek i podawane z pieczonymi ziemniakami, bukietem sałat i różnymi sosami pokonały kaczkę nadziewaną żurawiną i jabłkami w zestawie z kluskami śląskimi, oraz chłodnik litewski.

W konkursie starowało 14 restauratorów z Opolszczyzny. Jury festiwalu stanowili goście odwiedzający imprezę, którzy poprzez głosowanie w systemie SMS-owym wyłonili zwycięzcę. W kulinarne szranki - oprócz polędwiczek, kaczki i chłodnika - stanęły także: pasztet z kaczki z tortem z ziemniaków; żeberka w pomidorach; zawijaniec nadziewany borowikami; dwie wersje żurku oraz smażone sery, a nawet kurczak kadhai w sosie pomidorowym i imbirem rodem z Indii.

Pozakonkursowym bohaterem festiwalu był kołocz śląski, który w niedzielę oficjalnie odebrał przyznany w Brukseli tytuł tradycyjnego produktu regionalnego. Na straganach można było kupić to charakterystyczne dla Śląska ciasto w kilku odmianach, a dochód ze sprzedaży zasilił konto budowy opolskiego hospicjum.

Śląski kołocz - albo kołacz - to ciasto drożdżowe z makiem, serem, maślaną posypką lub z jabłkiem. Pieczone w podobny sposób od XVIII w. Nazwa pochodzi od kolistego kształtu ówczesnych wypieków, dziś wypartego przez prostokątne blachy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie