Tomaszewski skarży się na Smudę

Były bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski złożył w poniedziałek w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszka Smudę.

"W pierwszym autor wskazuje na rzekome nieprawidłowości w uzyskaniu przez selekcjonera dyplomu ukończenia studiów trenerskich. Jak pisze, niezbędnym warunkiem w tym konkretnym przypadku jest świadectwo maturalne, którego selekcjoner nie posiada" - powiedział PAP rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

W drugim zawiadomieniu Tomaszewski domaga się wyegzekwowania od obecnego selekcjonera zwrotu premii pieniężnej, jaką ten otrzymał w 2006 roku za awans Zagłębia Lubin do europejskich pucharów. Zdaniem Tomaszewskiego premia była korzyścią majątkową, jaką Smuda uzyskał w wyniku przestępstwa.

"Awans został wywalczony po meczu kupionym przez Zagłębie od Cracovii. Prawomocnym wyrokiem wrocławskiego sądu grupa grających w tym meczu piłkarzy Zagłębia została już skazana za korupcję na wiele kar, w tym na zwrot premii jaką otrzymali za kupiony awans do pucharów. Pieniądze powinni oddać jednak wszyscy, którzy skorzystali na tym awansie, na czele z Franciszkiem Smudą, ówczesnym trenerem Zagłębia" - powiedział PAP Tomaszewski.

Dodał, że klub z Lubina jest spółką z udziałem Skarbu Państwa, a premie za "kupiony" awans do europejskich pucharów były wypłacane z pieniędzy wszystkich podatników.

Tomaszewski z łódzkiej listy PiS startował do Sejmu i ma duże szanse na mandat. Podkreśla jednak, że zawiadomienia dot. Smudy złożył nie jako poseł, ale jako Jan Tomaszewski.

"Posłem jeszcze nie jestem. Jeśli nim zostanę, to w sejmowej komisji sportu będę wnioskował m.in. o ukaranie Zagłębia. PZPN wprowadził wprawdzie abolicję, która przewiduje, że przestępstwa korupcyjne popełnione do 2005 r. nie będą karane degradacją, ale Zagłębie mecz od Cracovii kupiło w maju 2006 roku. I do tej pory nie poniosło za to żadnej kary sportowej" - wyjaśnił Tomaszewski.

Zawiadomienia złożone przez Tomaszewskiego w łódzkiej prokuraturze będą przekazane do właściwych terytorialnie w tych sprawach prokuratur w Warszawie (sprawa matury i dyplomu studiów trenerskich) i Wrocławiu (korupcja w Zagłębiu Lubin).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie