publikacja 06.07.2025 16:11
W malowniczym krajobrazie Beskidów i przy pięknej pogodzie zainaugurowano 13. edycję wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach”. Pierwsze z ośmiu sobotnich spotkań odbyło się na Hali Boraczej i zgromadziło kilkaset osób. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło Roku Jubileuszowego: „Pielgrzymi nadziei”, a temat spotkania brzmiał: „Bóg – nasza nadzieja”.
W samo południe odprawiono Eucharystię, której przewodniczył o. Bogdan Kocańda OFMConv z Rychwałdu. Przy ołtarzu modlił się też ks. Marcin Sandok, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Bielsku-Białej. Liturgię oraz oprawę duchową przygotowała wspólnota Talitha Kum z Rychwałdu.
W homilii o. Kocańda nawiązał do fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, w którym uczniowie Jana pytają Jezusa o post. „To kluczowa scena pokazująca, że Pan Młody, czyli Chrystus, jest pośród nas wszędzie tam, gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w Jego imię” – wyjaśnił franciszkanin.
Zakonnik zwrócił uwagę na współczesne zjawisko ucieczki ludzi od Boga, drugiego człowieka, siebie samych, a nawet od własnych marzeń. Jego zdaniem, prowadzi to do duchowego letargu i rezygnacji. Przeciwieństwem tej postawy jest nadzieja, która – jak podkreślił – „nie jest banałem, ani pustką bez smaku”. „Nadzieja ma smak Chrystusa” – podkreślił.
O. Kocańda wyjaśnił, że nadzieja chrześcijańska to nie emocja, ale świadomy wybór – trwania przy prawdzie Ewangelii i nauczaniu Kościoła. „To postawa, która ma fundament w Bogu, który jest dawcą i źródłem nadziei, siły i zbawienia” – stwierdził.
O. Kocańda powtórzył też, że „największą niewiedzą jest nieznajomość Boga”, który jest nadzieją nie tylko życia wiecznego, ale także codzienności: nowego domu, wspólnoty, zdrowych relacji, uczciwego pracodawcy i odpowiedzialnego polityka. „To nadzieja bardzo konkretna i praktyczna – także tu i teraz. A jej źródłem jest Eucharystia, w której zanurzamy się w łasce zbawienia” – wskazał.
Kapłan zachęcił do postawy wiarygodności, tak by w obecności wierzącego człowieka „trudno było zrobić świństwo”, a ciemność grzechu ujawniła się w świetle Boga.
Uczestnicy tegorocznej „Ewangelizacji w Beskidach” swoją modlitwą i ofiarą wspierać będą rozbudowę „Przestrzeni Opatrzności” w Skoczowie – domu dla chłopców z niepełnosprawnościami prowadzonego przez siostry służebniczki dębickie.
Po Mszy św. uczestnicy, zgodnie z tradycją „Ewangelizacji w Beskidach”, modlili się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata i przyjęli symboliczne namaszczenie tzw. „rychwałdzkim olejkiem radości”.
„Ewangelizacja w Beskidach” potrwa przez całe wakacje. W każdą sobotę uczestnicy będą wspinać się na kolejny szczyt Beskidów, wspólnie słuchać słowa Bożego, modlić się i dawać świadectwo wiary.
Zainaugurowano 13. edycję „Ewangelizacji w Beskidach”