I za biurkiem, i na kolanach!

Kilka refleksji o kondycji i wyzwaniach współczesnej polskiej biblistyki oraz aktualnej roli badacza Pisma Świętego.

Gdyby dziś stanął na progu gabinetu Księdza Profesora młody człowiek, który zamierza poświęcić się studiom biblistycznym i prosi w tej kwestii o radę, to jakie słowa usłyszałby od Księdza Profesora?

- Przede wszystkim bardzo bym się ucieszył, bo rozpoznałbym w nim siebie sprzed czterdziestu lat, kiedy udawałem się do gabinetu księdza profesora Kudasiewicza, z prośbą o przyjęcie na jego  seminarium naukowe. Po drugie  - powiedziałbym mu, że czeka go bardzo ciężka, ale fascynująca praca, która owocuje codziennie wielką radością. Pamiętam dni studiowania na Biblicum, dojeżdżałem prawie 60 minut z miejsca, gdzie mieszkałem do Piazza Venezia. Pomimo długiego czasu uciążliwych dojazdów, korków, każdy dzień, zapowiadający słuchanie wykładów mistrzów, był dla mnie jak jedno wielkie święto, a każda zalecana lub samodzielnie odkrywana lektura – jak jakieś olśnienie, nowy impuls, przesłanie, które umacnia wiarę, rzuca dodatkowe światło nadziei, wiary, miłości.

Mając w pamięci program 49. Sympozjum Biblistów Polskich, co chciałby Ksiądz Profesor podpowiedzieć organizatorom przyszłorocznego, jubileuszowego Sympozjum odnośnie samej formuły spotkania lub profilu tematycznego? 

- Dyskutowaliśmy na ten temat już nie jeden raz. Jestem zwolennikiem ,sympozjów tematycznych i takie organizujemy na KUL-u; wiosenne ma swój temat, międzynarodowe jesienne - podobnie. Adekwatnie do tematu zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin. Natomiast Sympozjum ogólnopolskie, skierowane do biblistów, winno pokazać różnorodność badań, prowadzonych  w wielu ośrodkach, przez naszych kolegów. Czyli jest takim forum, na którym każdy z biblistów ma szansę zaprezentować to, co akurat w ostatnim okresie jest przedmiotem jego badań, gdzie odnosi pewne osiągnięcia. Będę sugerował, by to Sympozjum jubileuszowe miało temat „Najnowsze osiągnięcia biblistyki światowej w poszczególnych działach Pisma Świętego. Świat i Polska” – swego rodzaju zestawienie: na ile światowe osiągnięcia biblistyki, w  poszczególnych dziedzinach, są obecne w naszych badaniach i odwrotnie.

Na zakończenie chciałbym zadać pytanie nieco poza głównym nurtem naszej rozmowy. Proszę dokończyć zdania:
Wolną godzinę poświęciłbym na…

- Na adorację Najświętszego Sakramentu.

Wolny dzień chętnie przeznaczyłbym na….
- Na odwiedziny mamy.

A plan na wolny tydzień to…
- Wędrówka szlakami bieszczadzkimi.

Księże Profesorze - bardzo dziękuję za poświęcony czas.

- Ja także ogromnie dziękuję za rozmowę!

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie