Wiara bezpieczną kotwicą

Papież do Polaków: niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością.

„Niech ludzkie cierpienie będzie zawsze otoczone miłością” - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie (5 lutego).

Papież nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego i zachęcił chorych i cierpiących, aby „znajdowali zawsze bezpieczną kotwicę w wierze, która karmi się słuchaniem Słowa Bożego, osobistą modlitwą i sakramentami”.W przemówieniu przed modlitwą Ojciec Święty mówił o sensie cierpienia i choroby. Jak stwierdził choroby są znakiem działania Zła na świecie i w człowieku, podczas gdy uzdrowienia ukazują, że Królestwo Boże jest blisko.

Papież przypomniał, że choroba jest zjawiskiem typowo ludzkim, w „którym mocno doświadczamy, że nie jesteśmy samowystarczalni, ale potrzebujemy innych”. „W tym sensie możemy powiedzieć, paradoksalnie, że choroba może być zbawiennym czasem, w którym można doświadczyć uwagi innych i zwrócenia uwagi na innych!” – zaznaczył.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „kiedy uzdrowienie nie nadchodzi a cierpienia się wydłużają, możemy pozostać jakby przygniecionymi, wyizolowanymi, a wówczas nasze życie staje się przygnębione i się dehumanizuje”. „Jak powinniśmy reagować na ten atak zła?” – pytał. Podkreślił, że obok stosownego leczenia, aby stawić czoło chorobie należy przyjąć postawę wiary. „Nawet wobec śmierci wiara może uczynić możliwym to, co po ludzku jest niemożliwe. Ale wiara w co? W miłość Boga. Oto prawdziwa odpowiedź, która zwycięża radykalnie Zło” – powiedział.

Ojciec Święty przypomniał, że w chorobie wszyscy potrzebujemy ludzkiego ciepła, aby „pocieszyć chorą osobę, bardziej niż słowa liczy się prawdziwa bliskość”.

Na zakończenie Benedykt XVI nawiązał do przypadającego 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Światowego Dnia Chorego. „Uczyńmy także i my, to co czynili ludzie w czasach Jezusa: przedstawmy Jemu duchowo wszystkich chorych, ufni, że On pragnie i może ich uzdrowić. Wzywamy wstawiennictwa Matki Bożej, szczególnie w sytuacji największego cierpienia i opuszczenia” – powiedział.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach.

***

Na następnej stronie publikujemy pełny tekst dzisiejszego, papieskiego rozważania:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • katolik
  05.02.2012 16:20
  Wszystkie choroby to skutek grzechu pierworodnego. Benedykt XVI o tym nie wie?
 • SylwesterŚlesiński
  05.02.2012 17:39
  "choroby są znakiem działania Zła na świecie i w człowieku"

  Dzięki Bogu, ża ta Prawda wreszcie zaczyna docierać do świadomości ludzi wierzących!

  W uzupełnieniu, fragment Objawień przekazanych katolickiemu księdzu Stefano Gobbi:
  7.06.1986 Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
  Objawienie nr 326 - Kotwica zbawienia
  "Istnieje również zło w porządku fizycznym, takie jak ułomności, nieszczęścia, wypadki, susze, trzęsienia ziemi, szerzące się nieuleczalne choroby. Dostrzeżcie znak ostrzegawczy w tym, co dzieje się w porządku naturalnym. Powinniście w tym zobaczyć znak Bożej sprawiedliwości, która nie może pozostawić bez ukarania niezliczonych występków, popełnianych każdego dnia."

  Szczęść Boże!
 • ed
  06.02.2012 11:26
  wiara bezpieczną kotwicą... Także wiara.pl:)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie