Nieużywane okulary dla Azji i Afryki

Każdy, kto ma w domu nieużywane okulary, może je od czwartku przynieść do Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. Trafią one do ubogich w Afryce czy Azji. W ten sposób lokalne władze przyłączają się do ogólnoświatowej akcji prowadzonej przez fundację "One Sight".

"Być może ktoś ma okulary w dobrym stanie. Oprawka była niemodna, nie pasowała do owalu twarzy, czy też wzrok komuś się polepszył i teraz zapomniane leżą w szafce. Nie muszą tam być, nie trzeba też ich wyrzucać. Mogą pomóc innym, których nie stać na zakup szkieł i oprawek" - zaapelowała w czwartek prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Organizatorzy akcji przekonują, że dotąd przekładane z kąta w kąt okulary mogą stać się bezcennym darem dla niejednego mieszkańca kraju Trzeciego Świata. Mieszkańcy mogą przynosić okulary ze szkłami korekcyjnymi, a także przeciwsłoneczne z filtrem UV. Można je zostawić na parterze urzędu miasta, przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Darczyńcy proszeni są o wystarczające zabezpieczenie szkieł i o ile jest to możliwe - ich opisanie.

Akcję zbierania okularów popierają lekarze specjaliści. "Każda fachowa forma pomocy ludziom niedowidzącym jest szczytna, a szczególnie biednym dzieciom" - przekonuje specjalista chorób oczu, lekarz Violetta Gałkowska-Graca.

Projekt "One Sight" (z ang. wspólne spojrzenie) realizuje fundacja działająca pod tą samą nazwą. Akcję koordynuje firma Luxottica. Zebrane w Polsce okulary są mierzone, czyszczone i segregowane, po czym wędrują do najbardziej potrzebujących mieszkańców np. Chin, Tajlandii, licznych państw w Afryce, czy też krajów Bliskiego Wschodu.

Okulary są przekazywane podczas dwutygodniowych misji, które odbywają się co najmniej 12 razy w roku. Niezbędnymi uczestnikami takich wyjazdów są lekarz i optometrysta. Dzięki odpowiedniemu laboratorium są w stanie przebadać nawet 3 tysiące pacjentów oraz dopasować do wykrytej wady odpowiednie okulary.

Akcja zbierania okularów w Rudzie Śląskiej potrwa do końca roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie