Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji z urzędu

Decyzję taką Papież ogłosił w czasie konsystorza zwyczajnego.

Wejdzie ona w życie 28 lutego. Oto oświadczenie, jakie Benedykt XVI złożył wobec Kolegium Kardynalskiego:

Najdrożsi Bracia,

zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.

W Watykanie, 10 lutego 2013 r.

romereports Images from resignation of Benedict XVI

«« | « | 1 | » | »»
 • J.
  11.02.2013 23:12
  Cóż - błogosławiony Jan Paweł II również napisał kiedyś listy z decyzją o warunkowej abdykacji.

  "Największą sensację wzbudziły fragmenty potwierdzające, pojawiające się jeszcze za życia Jana Pawła II, pogłoski, że z powodu postępującej choroby rozważał on możliwość ewentualnej dymisji. Świadczą o tym dwa nie publikowane dotąd listy Papieża z lat 1989 i 1994." (http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/gn201005_dlaczego.html)

  A Benedykt XVI prosił o możliwość odejścia z urzędu kardynalskiego jeszcze za czasów JP II (po osiągnięciu stosownego wieku), potem zaś otwarcie mówił, że gdyby papież miał być niezdolny do wykonania urzędu, powinien z niego ustąpić:

  http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x63541/papiez-juz-wczesniej-mowil-o-swej-abdykacji/
 • Mamany
  12.02.2013 04:55
  To zostalo przepowiedziane w dniu 1 czerwca 2011 nastepnie 11 lutego 2012 i w innych dniach na stronie www.ostrzezenie.wordpress.com. Kochani modlcie sie bo koniec jest bliski. Nawracajcie sie.
 • Mamany
  12.02.2013 04:55
  To zostalo przepowiedziane w dniu 1 czerwca 2011 nastepnie 11 lutego 2012 i w innych dniach na stronie www.ostrzezenie.wordpress.com. Kochani modlcie sie bo koniec jest bliski. Nawracajcie sie.
 • Ignacy
  14.02.2013 10:44
  Dziwię się redakcji Gościa Niedzielnego za zamieszczanie na stronie internetowej plotek o tym kto będzie nowym papieżem. Papież żyje, działa, uszanujmy jego obecność i dzieło . To wszystko według zasady umarł król niech żyje nowy król. Świecczyzna do entej potęgi. Trochę więcej wiary redaktorzy kościelni, więcej lojalności. Spsiało dziennikarstwo goniące za plotką, sensacją. Podkreślmy zasługi obecnego papieża, nie bawmy się w dywagacje, kto po nim. Duch święty wyznaczy.
  Pozdrawiam
  Ignacy.
  mój adres: ignacykozinski@interia.pl
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie