Europa na widelcu

Potrawy z blisko 20 europejskich krajów będzie można spróbować podczas 5. festiwalu "Europa na widelcu", który w dniach 6-9 czerwca odbędzie się we Wrocławiu. Będzie też święto szparaga, jarmark i biesiada z daniami dawnego i współczesnego Wrocławia.

W trakcie imprezy na wrocławskim Rynku będzie działał jarmark, na którym prezentowane będą europejskie produkty regionalne. 7 czerwca odbędzie się z kolei święto szparaga, którego uprawy znajdują się w okolicach stolicy Dolnego Śląska.

"To wielka, ale zapomniana nieco jarzyna, która w kulturze jest symbolem odradzania się życia po zimie. To moje ulubione warzywo, które niestety w Polsce nie cieszy się wielką popularnością. Wynika to m.in. z faktu, że ludzie nie wiedzą co robić ze szparagami. W trakcie festiwalu pokażemy jakie szparagi należy wybierać, jak je przygotowywać i gotować" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej krytyk kulinarny Robert Makłowicz.

Na 8 czerwca zaplanowana została natomiast europejska biesiada, w trakcie której będzie można spróbować potraw z blisko 20 europejskich krajów. W tegorocznym menu znalazły się m.in. bułgarski zapiekany placek z serem kaszkawał, podsmażane plastry wieprzowiny duszone w sosie pomidorowym z kwaśną śmietaną z Finlandii, pączki holenderskie czy węgierska szarlotka koprowa, czyli kruche ciasto z twarogiem i koprem, rumuńskie pieczarki faszerowane bryndzą.

Jednym z motywów przewodnich biesiady będzie kuchnia dawnego i współczesnego Wrocławia. Na talerzach i półmiskach znajdą się więc m.in. zupa orkiszowa z drobiowymi klopsikami czy wieprzowina duszona z suszonymi owocami. Współczesne smaki stolicy Dolnego Śląska będzie reprezentowała zupa z milickiego karpia i warzyw oraz pierś z indyka faszerowana szpinakiem i orzechami na salsie z buraków i jabłek trzebnickich.

"Ludzie, którzy po wojnie przyjechali do Wrocławia przywieźli ze sobą różne tradycje kulinarne, ale przecież to miasto ma ponad 1000 lat i zderzały się tutaj bardzo różne kultury. Dlatego mamy tutaj do czynienia z przemieszaniem kuchni polskiej, niemieckiej, ale także czeskiej czy węgierskiej" - podkreślił dyrektor biura promocji miasta Paweł Romaszkan.

Specjalnymi gości festiwalu będą kucharze z słowackich Koszyc, Europejskiej Stolicy Kultury 2013, którzy przygotują potrawy kuchni narodowej. Kulminacyjnym momentem imprezy będzie urodzinowy tort o wadze 100 kilogramów, którym organizatorzy chcą poczęstować wszystkich zebranych na wrocławskim Rynku uczestników festiwalu.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama