Pozdrowienia z Jidyszlandu

W niedzielę, 18 sierpnia Synagogę pod Biały Bocianem we Wrocławiu wypełni charyzmatyczna muzyka projektu „Pozdrowienia z Jidyszlandu” duetu Karoliny Cichej i Piotra Domagalskiego 18 sierpnia o godz. 17:00

Na koncert złożą się utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina, czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn. Usłyszymy też tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w Tykocinie, zapisaną w archaicznym jidysz. Będzie też miejsce na pieśni będące świadectwami miejsc - jak "Bialystok main heim".

"Karolina Cicha jest dla mnie charyzmatyczną wokalistką i kompozytorką obdarzona niezwykłą wrażliwością na poetycką frazę.  - mówi Miron Zajfert Dyrektor Artystyczny Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. - "Pozdrowienia z Jidyszlandu" to najnowsze dzieło Karoliny, które powstaje specjalnie na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska 2013, w maju tego roku będzie jego premiera. Projekt narodził się z jej fascynacji muzyczną tradycją, z której wydobywa w sobie tylko wiadomy sposób to co najcenniejsze – pierwiastek prawdy i rootsową energię. Bezkompromisowo łączy je z nowatorstwem brzmieniowym instrumentów, oraz pełnym pasji i wielkich emocji śpiewem."

Koncert „Pozdrowienia z Jidyszlandu” jest rozwinięciem projektu "Wieloma językami", w którym artystka śpiewa w językach mniejszości zamieszkujących tereny województwa Podlaskiego. Podlaskie to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulturowym i etnicznym. Wierzy się tu wieloma religiami, mówi wieloma językami, nie dziwi fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea Esperanto - w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwig Zamenhof.

Premiera projektu "Pozdrowienia z Jidyszlandu" odbyła się w maju tego roku podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska 2013

Piotr Domagalski – kontrabasista, gitarzysta basowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, współzałożyciel zespołu „Levity”. Zajmuje się muzyką improwizowaną, a także aranżowaniem i komponowaniem. W studio i na scenie współpracował z wieloma znaczącymi postaciami polskiej i nie tylko sceny muzycznej, m. in. Januszem Muniakiem, Toshinori Kondo, Bach Festival Leipzig Orchestra, Marylą Rodowicz, Tatianą Okupnik, Mają Kleszcz, Marcinem Maseckim, Stanem Borysem, Katarzyną Groniec, Gabą Kulką i wieloma innymi.

Karolina Cicha Cicha 'Bialystok majn hejm'

Wrocław, Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem.

Patronat honorowy Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. 

Koncert dofinansowany ze środków Gminy Wrocław oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Forum: ostatnio poruszane wątki