Na Podkarpaciu pojawi się nowy szlak turystyczny - Szlak Kulinarny "Podkarpackie Smaki". Będzie prowadził przez miejsca, gdzie można smacznie zjeść i nauczyć się np. pieczenia prosiaka, a także zwiedzić placówki kulturalne. Szlak ma być gotowy w październiku.
Szlak zostanie przygotowany przez Stowarzyszenie "Pro Carpathia", podkarpacki urząd marszałkowski oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną.
Jak poinformował Krzysztof Zieliński z "Pro Carpathii", Szlak Kulinarny "Podkarpackie Smaki" to pomysł promujący zwiedzanie już istniejących atrakcji turystycznych regionu połączone z jego bogatą tradycją kulinarną. Będzie on z jednej strony reklamować restauracje, karczmy, winnice czy gospodarstwa agroturystyczne, przybliży historię regionalnych kulinariów, z drugiej - zwróci uwagę na inne atrakcje znajdujące się na szlaku, m.in. muzea, skanseny, zabytkowe świątynie, zamki, pałace czy dwory.
"Wybierając się na wakacje turysta oczekuje nie tylko doskonałej pogody i wielu urozmaiconych atrakcji w dobrej cenie. Istotne w czasie podróży stają się idealnie dopracowane szczegóły: nie tylko cena, ale i jakość. Nocleg w nietypowym miejscu, duża dawka adrenaliny, a coraz częściej i cuda na talerzu decydują o tym, czy podróżnik uzna swój urlop za udany" - uważa dyrektor departamentu Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Jarosław Reczek.
Celem szlaku jest zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej woj. podkarpackiego. Pomocą dla turystów będzie już działająca strona www.podkarpackiesmaki.pl, a także przewodnik i mapy, które pomogą odnaleźć poszczególne elementy szlaku i odwiedzić np. miejsca, gdzie można nauczyć się lepienia pierogów z kaszą jaglaną, czy pieczenia całego prosiaka.
Według prezesa "Pro Carpathii" Krzysztofa Staszewskiego celem podróżowania może być już samo poznawanie nowych smaków. "Podróże są też często okazją, aby doświadczyć w kuchni czegoś nowego albo powrócić do smaków, które nas urzekły" - zaznaczył.
Chęć włączenia się w tworzenie szlaku i zaistnienia na nim powinni zgłaszać sami restauratorzy, właściciele winnic i gospodarstw agroturystycznych. Na stronie internetowej www.podkarpackiesmaki.pl znajdują się m.in. dokumenty i regulaminy przygotowywanego szlaku.
"Zachęcam restauratorów do przysyłania zgłoszeń. Doświadczenia już działających w Polsce tego typów szlaków wskazują, że obroty będących na trasie ich punktów gastronomicznych rosną nawet o 15-20 procent" - zaznaczył Zieliński.
W Polsce istnieje wiele tego rodzaju inicjatyw, które mają przyciągać "kulinarnych turystów". Są to m.in. Lubuski Szlak Wina i Miodu, Sandomierski Szlak Jabłkowy, Szlak Jadła Mazurskiego, Szlak Specjalności Kuchni Kwater Wiejskich na Pojezierzu Iławskim, Festiwal "Śląskie Smaki", Kulinarny Szlak Zielone Gościńce na Opolszczyźnie, Małopolski Szlak Owocowy i Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami, Fasolowa Dolina wzdłuż doliny Dunajca czy nieoficjalny, ale jeden z najbardziej znanych szlaków ciągnący się przez Podhale - szlak oscypkowy.