Bydgoszcz: 12. Festiwal Prapremier

Dziewiętnaście spektakli z całej Polski zobaczą widzowie podczas 12 Festiwalu Prapremier Teatralnych, który rozpocznie się 28 września w Bydgoszczy.

"Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. Od 28 września do 6 października zaprezentowane zostaną realizacje prapremierowe z całej Polski" - poinformowała w środę Paulina Wenderlich z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który jest organizatorem imprezy.

Jak zaznaczyła, po analizie oferty polskich scen, do udziału zaproszono spektakle uznane za ważne i głośne. Gospodarze pokażą "Podróż zimową" w reż. Mai Kleczewskiej - przedstawienie będące koprodukcją Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

W części konkursowej widzowie zobaczą także "Firmę" w reż. Moniki Strzępki z poznańskiego Teatru Nowego, "Kalinę" (monodram Katarzyny Figury) w reż. Małgorzaty Głuchowskiej z Teatru Polonia/ Och Teatru w Warszawie, "Klub miłośników filmu Misja" w reż. Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, "Morrison/Śmiercisyn" w reż. Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, "Balladyny i romanse" w reż. Konrada Dworakowskiego z łódzkiego Teatru Pinokio, "Upadek pierwszych ludzi" w reż. Iwony Kempy z Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, "Betlejem Polskie" w reż. Wojciecha Farugi z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz "Requiemaszynę" w reż. Marty Górnickiej z Instytutu Teatralnego w Warszawie.

W ramach dodatkowych przedsięwzięć festiwalowych zrealizowane zostaną pokazy spektakli: "Zachem. Interwencja" Aleksandry Jakubczak i Małgorzaty Wdowik oraz "Skąpo" w reż. Doroty Ogrodzkiej, czyli teatralnego projektu bydgoskiej młodzieży, dla którego punktem wyjścia będzie Skąpiec Moliera. Tradycyjnie w programie imprezy znajdą się słuchowiska oraz spotkania dramatopisarzy z całej Polski.

Poza konkursem odbędą się bydgoskie premiery dwóch koprodukcji międzynarodowych: "Against" w reż. Nilsa Torpusa (współpraca Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Schlachthaus Theater w Bernie) oraz "Europy" w reż. Janusza Kicy (współpraca Staatsschauspiel Dresden, Zagreb Youth Theatre, Birmingham Repertory Theatre oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy). 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie