Festiwal Filmu Filozoficznego

Neoawangardowe zjawiska współczesnego kina będą motywem przewodnim VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie. Impreza potrwa od czwartku do soboty.

Uczestnicy przeglądu obejrzą głównie produkcje eksperymentalne, spotkają się także z ich twórcami.

„Festiwal promuje filozofię poprzez kino. Film jest dobrym narzędziem, aby pokazywać różne myśli filozoficzne, idee – powiedziała PAP jedna z koordynatorek festiwalu Sylwia Szczepańska. - Każdy film jest filozoficzny, tylko trzeba umieć dostrzec w nim tę filozofię”.

Celem organizatorów festiwalu - Stowarzyszenia EKSIT i Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży – jest umożliwienie publiczności rozmów z twórcami filmowymi. „Warto dzisiaj, gdy kino ma charakter coraz bardziej konsumpcyjny, dyskutować o przekazie i przesłaniu filmu” – zauważyła koordynatorka.

Gościem specjalnym przeglądu ma być belgijska reżyserka i filozofka Chantal Akerman. Polskim widzom znana jest jako autorka „Amerykańskich historii” (1989), „Nocy i dnia” (1991), „Kanapy w Nowym Jorku (1996) i „Tam” (2006). Miłośnicy kina i filozofii będą mieli okazję nie tylko obejrzeć produkcje Belgijki, ale też wziąć udział w dyskusji z nią i zadać jej pytania.

Spośród polskich gości festiwalu widzowie spotkają się z Zuzanną Janin, która w latach 2009-2012 zrealizowała serial typu found-footage (film, do którego realizacji autor wykorzystuje fragmenty innego istniejącego już filmu) "Majka" na podstawie „Szaleństwa Majki Skowron” - serialu dla młodzieży w latach 70. XX w.

Uzupełnieniem programu będą projekcje m.in. eksperymentu amerykańskiego reżysera Tala S. Shamira – „The Vermeers” i filmu Rafała Małeckiego i Rafała Pogody „Budować, mieszkać, myśleć!”.

Organizowany od 2006 r. festiwal był – jak zapewniła koordynatorka – pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i w świecie.

Tematy ubiegłorocznej edycji brzmiały "obcość" i "inność" w kinie i filozofii. Gościem specjalnym była austriacka reżyserka Barbara Albert, autorka m.in. „Złych komórek” (2003), „Wizji Europy” (2004), „Czeskiego numeru” (2006), „Tych, którzy żyją i umierają” (2011). (PAP)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie