W hołdzie Góreckiemu

Słynna III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” w szczególnej, multimedialnej oprawie scenograficznej zabrzmi podczas koncertu w hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, który odbędzie się w 80. rocznicę urodzin kompozytora, w piątek 6 grudnia 2013.

Jego dzieła wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Muzykom towarzyszyć będzie Joanna Słowińska, solistka znana miłośnikom etno i world music z repertuaru inspirowanego muzyką tradycyjną. Koncert zakończy trwające od 12 listopada w Katowicach obchody Dni Henryka Mikołaja Góreckiego.

III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", dedykowana żonie kompozytora Jadwidze, powstała w 1976 r. Prawdziwe triumfy święciła jednak 15 lat później. Dzięki nagraniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana, trafiła na pierwsze miejsca angielskich i amerykańskich list przebojów.

„Spektakularny sukces Symfonii, który przybliżył twórczość artysty całemu światu sprawił, że Górecki zaliczany jest dziś do grona czołowych kompozytorów naszych czasów” – przypomniała Jowita Kokosza z działu promocji NOSPR.

W pierwszej części utworu kompozytor wykorzystał słowa Najświętszej Marii Panny do umierającego na krzyżu Chrystusa, zaczerpnięte z czwartego wersetu „Lamentu świętokrzyskiego” z drugiej połowy XV w. Tekst części drugiej to wydrapana na ścianie celi modlitwa więźniarki, osiemnastoletniej Heleny Błażusiakówny, przetrzymywanej i katowanej przez gestapo w Zakopanem.

W finale dzieła Górecki opracował autentyczną melodię ludową ze Śląska Opolskiego i słowa piosenki z okresu powstań śląskich - lament matki po stracie syna „Kajze mi sie podzioł mój synocek miły?”.

Drugim utworem, który zabrzmi w piątek w Katowicach jest "Canticum graduum". Powstał na zamówienie orkiestry Westdeutscher Rundfunk, która prawykonała dzieło w Düsseldorfie w 1969 r., pod dyrekcją Michaela Gielena. Jest uznawany za jedną z najbardziej interesujących kompozycji orkiestrowych Góreckiego, charakterystyczną dla stylu kompozytora z lat 60. Szczególny charakter koncertu podkreśli multimedialna oprawa scenograficzna.

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego rozpoczęły się 12 listopada - w trzecią rocznicę śmierci kompozytora. Inicjatorem obchodów jest Filharmonia Śląska, która nosi imię Góreckiego. Opracowany przez Mirosława Jacka Błaszczyka program Dni Muzyki zakładał konfrontację twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego z dorobkiem innych wielkich twórców muzyki, których cenił, a także jego uczniów.

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) pochodził z Czernicy k. Rybnika. Przez wiele lat był związany z katowicką Akademią Muzyczną, m.in. jako jej profesor i rektor. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią, na szpitalnym łóżku, otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

 

Czas i miejsce: 6 grudnia 2013, godz. 19.30, sala im. G. Fitelberga, CKK

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie